Kórokozók ellen hatásos nanorácsos anyagokkal még a hajók is könnyebben siklanak a vízen
Habár első hallásra teleshopos badarságnak hangzik a cím, valójában egy korszakalkotó tudományos áttörésről van szó.
A londoni Imperial College kutatói kidolgoztak egy új módszert arra, hogy nanoszerkezettel megáldott textúrával rendelkező anyagokat költséghatékonyan lehessen előállítani. A különféle mintázatokat számos alkalmazási területen be lehet vetni, például antimikrobiális felületeket készíthetnek belőlük, vagy segíthetnek a hajóknak kisebb súrlódás mellett siklani a vízen.
A kutatócsapat egy ásványi szerves polimerrel, az úgynevezett polidimetil-sziloxánnal (PDMS) kezdte meg a munkálatokat. Az ominózus anyag vékony filmrétegét különböző módon nyújtva és összenyomva eltérő nano- és mikroméretű mintákat lehet kialakítani, például hullámokat, tüskéket és egyéb fodrozatokat.
A tüskés szerkezet antibakteriális hatással bír, amit a köztük lévő rések idéznek elő, hiszen ha egy kórokozó bekerül a rácsba, testük egy része belesüllyed a hézagba, ezáltal megnyúlnak, majd felszakad a sejtmembránjuk, és elpusztulnak.
A technológia révén antibakteriális bevonatokat lehetne gyártani például ajtókilincsekhez, sebészeti eszközökhöz, orvosi implantátumokhoz, konyhában használatos tárgyakhoz, vagy más, rendszeresen sterilizálást igénylő felszerelésekhez.
Egy másik kialakítás vízszintes barázdákat használ, ami a természetes cápabőr textúrájára emlékeztet, és jelentősen képes csökkenteni a légellenállást, így hajóknál is alkalmazható, ezáltal gyorsabban szelhetik az óceánok és tengerek hullámait.
Kutatók azt tervezik, hogy az elkövetkező hónapokban célzott vizsgálatokkal megnézik, pontosan milyen hatékonyság mellett lehetséges implementálni az új technológiát – ha sikerrel járnak, azzal új dimenziók kapuit nyithatják meg a tudományos társadalom előtt.