Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Izzadságból termel energiát egy új fejlesztésű ruha, amellyel akár okostelefon is tölthető

Izzadságból termel energiát egy új fejlesztésű ruha, amellyel akár okostelefon is tölthető

Izzadságból termel energiát egy új fejlesztésű ruha, amellyel akár okostelefon is tölthető
Fotó: israel palacio / Unsplash

Az amerikai kutatók által kifejlesztett technológia újabb okot ad a sportolásra, a fáradságos munka elektromos energiaként térül meg.

Nanomérnökök kifejlesztettek egy olyan viselhető mikrorácsot, amely összegyűjti és tárolja az izzadságból és mozgásból származó energiát, ami alkalmas lehet kisebb elektromos eszközök – okosórák, fülhallgatók, okostelefonok – feltöltésére.

A rendszer izzadsággal működő bioüzemanyag-cellákból, triboelektromos generátoroknak nevezett mozgásmeghajtású eszközökből és energiatároló szuperkondenzátorokból áll. A generátorok akkor kezdenek áramot termelni, amikor a felhasználó mozogni kezd, az izzadással egyidejűleg pedig a bioüzemanyag-cellák is működésbe lépnek. Mivel minden alkatrész rugalmas és mosható, az eszköz tökéletesen alkalmas rá, hogy ruhára illeszthető legyen.

„Mikrogrid-koncepciót alkalmazunk ahhoz, hogy olyan hordható rendszereket hozzunk létre, amelyek fenntarthatóan és megbízhatóan működnek. Hasonlóan a jelenleg is használatban lévő mikrogridekhez, amelyek különböző megújuló forrásokat, például szél- és napenergiát integrálnak, ez az eszköz is a test különböző részeiről, például az izzadságból és a mozgásból gyűjti össze az energiát, és tárolni is képes azt”

– mondta Lu Yin, a Kaliforniai Egyetem nanomérnöki doktorandusz hallgatója.

A kutatók évek óta törekednek a hasonló technológiák fejlesztésére, Lu Yin csapata is 2013-ban kezdett dolgozni a mikrogrideken, amely azóta elég erőssé és rugalmassá vált ahhoz, hogy mosható és viselhető legyen, és valamint képes legyen elektromos eszközöket működtetni – számolt be az Alternatív Energia.

A tesztelés során a mikrorács egy 10 perc futásból és 20 perc pihenésből álló edzés után képes volt egy LCD karórát működtetni. A kutatók egyébként más megoldásokon is dolgoznak; olyanokon, amelyek képesek a felhasználó mozdulatlansága közben is energiát gyűjteni, vagy akkor, amikor lassan mozog a szabadban.