Készül a nanobevonatú szintetikus fogzománc, ami jobb, mint a valódi
Számtalan korszerű fogászati beavatkozás elérhető már a rendelőkben, egyik sem képes azonban a sérült vagy hiányzó fogzománc helyreállítására.
A fogszuvasodás ősidők óta az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, ezzel együtt a legkínzóbb fájdalmak egyike is. Bármilyen életkorban jelentkezhet, kialakulását pedig számos tényező okozhatja, például baktériumok, cukorban gazdag italok, vagy a higiénia figyelmen kívül hagyása.
Ma már számos fogászati eljárás létezik a fogak konzerválására vagy pótlására, egyik sem képes azonban a sérült vagy elveszített zománc teljes helyreállítására. Tekintélyes intézetek tudósai fogtak össze, hogy megoldást találjanak a problémára, és egy olyan klinikai minőségű eszközt állítsanak elő, ami széles körben alkalmazhatóvá válik a fogászati beavatkozások során.
Korábbi vizsgálatok megerősítették, hogy bár az emberi fogzománc szerkezete kemény, mégis enyhén rugalmas is. Ennek az az oka, hogy közelebbről nézve a zománc apró kalciumrudakból áll, ami megjelenésre a tolltartóban sorakozó ceruzákra hasonlít.
Ennek mintájára a kutatók hidroxiapatit nanohuzalok felhasználásával sikeresen megalkották a szintetikus zománcot, amely nagy merevsége mellett ellenálló és rugalmas, az emberi fogzománccal összehasonlítva pedig egyes területeken jobban teljesít, mint valódi megfelelője – számolt be a Science Times.
További vizsgálatok szükségesek a technológia fejlesztéséhez, a szükséges minősítések megszerzése után azonban más iparágak számára is hasznos lehet; hatékonynak bizonyulhat pacemakerek bevonataként, régészeti és őslénytani maradványok rekonstruálásában, valamint a csontsérülések helyreállításában is.