Nagyot kaszálnak a kínai cégek a koronavírus-teszteken
Mivel Kínában még mindig a rendkívül szigorú zéró-Covid politikát folytatja a kormány, a lakosságot rendszeresen tesztelik koronavírusra, ami igen masszív profitot termel a teszteket gyártó vállalatoknak.
A CNA beszámolója szerint Kína több nagy, kifejezetten az orvosi célú tesztelésekkel foglalkozó vállalata igen masszív nyereségnövekedést könyvelhetett el az idei év első három negyedévében, ez pedig annak köszönhető, hogy a kormány még mindig a rendkívül szigorú zéró-Covid politikát folytatja.
Míg a kormány járványkezelési módszere folyamatosan növeli a kormány kiadásait és a gazdaság is kissé lassuló tendenciát mutat, addig az elmúlt két hétben legkevesebb hat kínai vállalat számolt be arról, hogy ugrásszerűen növekedtek bevételeik a folyamatos tesztelésnek köszönhetően.
A Shanghai Labway például 2022 januárja és szeptembere között 241 százalékkal (!), összesen 82,7 millió dollárra duzzasztotta nettó nyereségét az előző és azonos időszakához képest, míg a Guangdong Hybribio ugyanezen időszakban 130 százalékos növekedésről számolt be.
A Dian Diagnostics, a Daan Gene és a Pony Testing esetében a növekedés mértéke több mint 90 százalékra rúgott január és szeptember között, az előző év azonos időszakának adataihoz képest, míg a Guangzhou Kingmed 46 százalékos nyereségnövekedésről jelentett.
Az előző években hatékonyabb volt a kínai járványkezelés
A koronavírus már évek óta megkeseríti az emberek életét, ám az adatok alapján elmondható, hogy Kína 2020-ban és 2021-ben is hatékonyabban kezelte a járványt, és sikerült relatíve alacsony szinten tartani az új megbetegedéseket.
A kormány azonban szigorú korlátozásokat vezetett be és megjelent a fertőzőképesebb omikron is, ennek okán pedig egyre gyakoribbá váltak a járványkitörések, így a tesztelések mértéke is növekedett.
Kína nagyobb városaiban jellemzően 2-3 naponta legalább egyszer részt kell venni a kötelező tesztelésen, mely ingyenes a lakosság számára, mivel a tesztelés költségét az önkormányzatok állják, míg a tesztelések lebonyolítását a magánszektorba szervezik ki.
A koronavírus-járvány szemmel láthatóan megtépázta Kína gazdaságát, hiszen a világ többi részén javarészt már túlléptek a víruson, és szinte alig maradtak járványügyi korlátozások: ezzel szemben Kínában továbbra is a zéró-Covid politika működik, annak ellenére is, hogy a gazdasági áldozatok egyre csak növekednek.