Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagyon sokba fáj nekünk a rezsicsökkentés

Brutális különbségek vannak a beszerzési árak és a lakosság által fizetett számlák összege között: áprilisban mintegy négyszer annyiért vásárolta az orosz gázt a magyar állami vállalat, mint amennyit a lakosság fizetett a rezsiszámlákra.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Portfolio becslései szerint amikor eljön a május 22., vagyis az a nap, amikor ki kell fizetni az oroszoknak a gázszámlát, akár 70 milliárd forintot is meghaladó összeget kell majd utalnia a magyar államnak.

A portál számításai szerint a következő hónapokban csak tovább fog romlani a helyzet a piacon, ugyanis az orosz követelés, mely szerint rubelben kell fizetni az orosz gázért, igen komoly problémákat okoz az EU-ban: míg az EU által hozott szankciók kimondják, hogy egyik tagállam sem tehet eleget az orosz követelésnek, az oroszok azzal fenyegetőznek, hogy elzárják a gázcsapot, ha nem a Kreml által meghatározott módon fizetnek a gázért. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A rubelben történő fizetés körüli problémák miatt pedig a következő hónapokban várhatóan jelentősen emelkedni fognak a tőzsdei gázárak, ezen árakat pedig a magyar állam gázvételi költsége is követi. Orbán pénteki rádióinterjújában ennek kapcsán közölte, „a rezsicsökkentés egy nagyon nehéz pénzügyi konstrukció”.

A portál számításai szerint a magyar állami gázkereskedő közel 317 forintot fizethetett köbméterenként az orosz gázért a tőzsdén, majd az ily módon beszerzett orosz gázt végül 82 forintért értékesíthette a lakosságnak az állam a rezsicsökkentés keretében.

Azt írják, amennyiben más tételeket nem veszünk számításba, úgy a magyar állami vállalat köbméterenként mintegy 234 forintos veszteséggel számolhatott csak áprilisban. Habár az Európai Unió több országában is arra törekednek, hogy minimalizálják fogyasztásukat, Magyarországon úgy tűnik, hogy nem ez a trend: a márciusi fogyasztási adatok alapján a magyarok egyáltalán nem foglalkoznak az egyre csak gyűrűző globális energiaválsággal.