Nagyon rossz híreket kaphatott M. Richárd
Az InfoRádió megbízható információkra hivatkozva azt mondja, a M. Richárd hiába próbált gyámság alá kerülni, ami szakértői vélemény szerint egyébként büntethetetlenséget jelenthetett volna.
Nemrég M. Richárd neve azzal járta be a sajtót, hogy gyámság alá kerülhet, amivel akár meg is úszhatja a börtönbüntetést, melyet a Dózsa György úton történt halálos balesetért róhatnak ki rá, de az ügy még mindig nem zárult le.
Az InfoRádió megtudta, hogy egy M. Richárdhoz nagyon közeli személy, nő kezdeményezte a a VIII. Kerületi Kormányhivatal Gyámügyi Osztályán a férfi gondnokság alá helyezését. Közben több büntetőügyben is eljárást folytatnak ellene, amik között bűncselekmény is van, nemcsak szabálysértés.
Surdy Miklós nyugalmazott büntetőbíró, ügyvéd az InfoRádió kérdésére tisztázta, annak, hogy valakit felnőttként gondokság alá helyezzenek, fontos kritériumai vannak. Erre minden családnak lehetősége van gyámhivatalon keresztül, aminek meg kell győződnie arról, hogy valóban indokolt-e a gyámság jóváhagyása.
Sőt, ezt az eljárást maga az érintett személy is megindíthatja, de a gyámhivatal dönti el, hogy ebben az esetben mindez indokolt, vagy sem, ami nyilván az illető állapotától függ. A már letartóztatásra került M. Richárdot még tavaly szeptemberben mondta ki bűnösnek a bíróság első fokon a 2017-es tragikus balesetben való vétkessége miatt. Két ember halt meg a gázolás következtében, akiket már soha nem láthatnak a családtagjaik.
Ez az az eljárás, amin belül elbírálták azt az ügyet is, melynek egy megvert kerékpáros volt a főszereplője M. Richárd mellett, aki erőszakosan lépett fel a sértettel szemben. „A halálos közúti baleset gondatlan okozásáért, illetve garázdaságért és testi sértésért halmazati büntetésként 4 év, fogházban letöltendő szabadságvesztésre ítélték, és véglegesen eltiltották a járművezetéstől.” – írja z InfoStart.
Az egykori büntetőbíró tisztázta, miszerint ha valaki gondokság alá kerül, az akár a felelősségre vonás alól is kikerülhet. Ha valakinek még a beszámítási képességét is kizárják, akkor nem büntethető, és ebben az esetben meg kell szüntetni az ellene zajló eljárást. Ha pedig maga a képesség korlátozott formában van jelen, akkor ez nyomatékos enyhítő körülménynek minősül.
Az InfoRádió megkereste az érintett gyámügyi osztályt, ahol azt közölték, hogy ezek az eljárások nem nyilvánosak, de egy megbízható forrás megtudta, hogy elutasították M. Richárd kérelmét, így maga az eljárás még csak kezdetét sem vehette.