Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagy Márton elmondta, maradhat-e a garantált bérminimum

Kiderült, született-e megállapodás a garantált bérminimum kapcsán.

...svg content...Fotó: MTI/Mónus Márton
Gazdaság

Takács Petra

Szerkesztő

Mint ismert, 2024-ben a minimálbér 15 százalékkal emelkedett, így bruttó 266 800 forintra nőtt, míg a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér 10 százalékos emeléssel bruttó 326 000 forintra változott. Egy sajtótájékoztatón az ATV kérdésére, miszerint egységesítik-e a minimálbért és a garantált bérminimumot, Nagy Márton gazdasági miniszter elmondta, hogy 2028-ra a kormány két fő célkitűzést határozott meg: az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos bruttó átlagkereset elérését.

Ezek a célok a gazdasági növekedéshez kötődnek, mivel a vállalatoknak elő kell teremteniük a béremelésekhez szükséges forrásokat. Nagy Márton hangsúlyozta, a bérek emelése nem lehet véletlenszerű, ennek a gazdasági alapjait biztosítani kell. A miniszter továbbá kiemelte, hogy jelenleg van egy megállapodás arról, hogy a minimálbér 2027-re elérje a bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ez lehetőséget teremt arra, hogy 2028-ra elérjék az 1000 eurós minimálbért. Soron kívül Orbán Viktor: pánikolnak a nyugati vezetők

A garantált bérminimum esetében azonban nincs ilyen konkrét megállapodás, és a növekedés csak akkor lehetséges, ha a gazdaság is megfelelően bővül. A garantált bérminimum emelésének alapját az infláció és a termelékenység alakulása határozza meg, és ezeket a vállalatoknak ki kell tudniuk gazdálkodni.

Nagy Márton hangsúlyozta, a cél eléréséhez fenntartható gazdasági növekedés szükséges, melyhez a vállalkozások hozzájárulása és a banki hitelezés is nélkülözhetetlen. Szerinte olyan megállapodásra van szükség, mely biztosítja, hogy a magasabb bérek a vállalatok számára is kigazdálkodhatóak legyenek.

A miniszter az ATV kérdésére azt is megerősítette, hogy a minimálbér-emelés továbbra is január 1-től lép életbe, nem lesz gyakorlat az előrehozott, decemberi emelés. Tavaly egy egyszeri, inflációs kompenzációs emelés történt, mely a miniszter szerint nagy gesztus volt a munkáltatók részéről a magas infláció miatt. Azonban Nagy Márton szerint az infláció mostanra megszűnt, és nem indokolt további ilyen jellegű intézkedés.