Nagy eredmény az olajembargó, de alaposan próbára teszi az EU egységét
Az Európai Unió történelmi jelentőségűként emlegeti a hajnalban megszületett határozatot.
Néhány hónappal ezelőtt még szinte elképzelhetetlennek tűnt, hogy az EU megegyezzen egy olyan kérdésben, ami vélhetően komoly gazdasági nehézségek elé állítja mind a 27 tagállamot. Az eddigi orosz olajimport nagyjából kétharmadát ugyanis ezentúl más forrásokból kell beszereznie az érintett országoknak.
A döntést számos heves vita előzte meg, több tagállam részéről is aggályok merültek fel, hogy mennyire lehet sikeres egy olyan rendelet, amely nagyobb kárt okoz a szankciót bevezető országoknak, mint magának a szankcionált Oroszországnak.
A kompromisszumos megoldás szerint Magyarország, Csehország, továbbá Szlovákia továbbra is importálhat olajat vezetéken keresztül, a többi szállítmányt azonban leállítják az év végéig, ez pedig a későbbiekben is veszélyt jelenthet az EU egységére nézve.
A CNN, amely Orbán Viktort egyenesen Vlagyimir Putyin legfontosabb EU-s szövetségesének nevezte, kiemelte, hogy a magyar miniszterelnök élesen bírálta az Európai Bizottság olajembargós határozatát. Orbán felelőtlen lépésként tekint a döntésre, amivel veszélybe sodorták több tagállam eddig stabil gazdaságát.
Egyértelműen számos vita vár még az EU vezetőire, aminek csak egy része az olajszállítmányok korlátozása. Másfelől ott van Ukrajna csatlakozási kérelme is, valamint a kérdés, hogy az EU-nak szükséges-e agresszívabb külpolitikát alkalmazni Oroszországgal szemben. Vélhetően a jelenlegi válság alatt fontos reformok születnek majd az Európai Unió jövőjét illetően, melyekkel megpróbálják megerősíteni az egységet.