A rászorulók helyett zöldenergiát termelő hulladékkezelők falják fel az ételtöbbletet Nagy-Britanniában
Az állami támogatási programok miatt Nagy-Britanniában a rászorulók nagyon nehezen jutnak ételhez, mert a kidobásra ítélt, de fogyasztható ételeket a cégek inkább a biogázt termelő hulladékfeldolgozóknak adják.
A The Independent riportja szerint a még fogyasztható többletételeket a szupermarketek, a termesztők és a gyártók is inkább kidobják, minthogy az éhezőknek adják, ennek az oka pedig egy több milliárd forint értékű állami támogatási program.
Ezek a programok azon hulladékkezelőknek fizetnek, amelyek anaerob lebontással biogázt állítanak elő ételmaradékokból. Ezen támogatások annyira sok hasznot jelentenek, hogy ezek a hulladékfeldolgozó üzemek még fizetnek is a termelőknek, ha elvihetik a szemetüket – holott ez általában fordítva szokott lenni.
Ennek eredményeként évente 150 millió adagnyi ehető ételből lesz biogáz, holott a brit Food Foundation szerint az ország szülőinek 30%-a aggódik, hogyan tudja majd nyáron etetni gyermekét. Azon szervezetek, amelyek mindeközben pont azzal foglalkoznak, hogy a többletélelmiszert jótékonysági szervezeteknek és iskoláknak szállítsák, nem kapnak állami támogatást.
Az Anaerob Lebontás és Bioerőforrás-Szervezet (Adba) a lapnak elismerte, hogy valóban egyre több üzem használja ki a támogatásokat és a versengés köztük már olyan szintű, hogy üzleteknek fizetnek a többletélelmiszerért.
Nagy-Britanniában jelenleg 685 anaerob lebontással foglalkozó üzem van, ebből száz az elmúlt négy évben lett megnyitva. Az állami jótékonysági szervezet, a „Hulladék és Erőforrások Program” (WRAP) kutatása szerint ezek évente 64500 tonna élelmiszert fogyasztanak el, amit az éhezők etetésére „lehetne és kellene” használni.