Kiderült, ki árulhatta el a nácik elől rejtőzködő Anne Frank tartózkodási helyét
Egy igazságügyi kutatás felderítette, hogy Anne Frank és német családjának amszterdami búvóhelyét egy zsidó jegyző árulhatta el a náci megszállóknak a második világháború idején.
Hétfőn a NOS holland közszolgálati médiatársaság közölte az információt internetes oldalán, hogy a 2017-ben indított vizsgálat, melyet annak érdekében kezdeményeztek, hogy rájöjjenek, ki árulta el Anne Frank és családja búvóhelyét a Gestapónak 1944-ben, végül eredményre jutott.
A kutatást egy volt FBI ügynök vezetette, az eredmények alapján pedig Arnold van den Bergh amszterdami jegyző volt az, aki továbbította a nácik elől rejtőzködő zsidó családok tartózkodási helyét a németeknek. A férfi a Zsidó Tanács tagja volt, jegyzőként műalkotások kényszerértékesítési ügyeiben járt el, a vizsgálódó szakértők szerint azért adta át a bujkáló zsidó családok címeit a náciknak, hogy ezzel megvédje saját családját a deportálástól.
A Zsidó Tanács tagjaként haladékot kaphatott a deportálás alól, melynek határideje 1944-ben lejárt, így ez lehetett az a pillanat, amikor elhatározásra jutott, hogy a címeket, köztük a Frank családét is átadja a náciknak. Végül sem őt, sem családját nem deportálták, a férfi 1950-ben halt meg – írta a hirado.hu.
A jegyzőt egy névtelen feljegyzés alapján vádolják, amelyet Anne apja, kapott röviddel azután, hogy visszatért Amszterdamba a háború végén. Azonban Pieter van Twisk újságíró, a kutatócsoport egyik tagja elmondta, hogy a korábbi vizsgálatok során figyelmen kívül hagyták ezt a feljegyzést, továbbá az írást leszámítva nincs más döntő bizonyíték az ügyben. Hozzátette azt is, hogy még számos kérdés maradt megválaszolatlan, például, hogy ki készíthette a feljegyzést.
Anne Frank családja Adolf Hitler hatalomra kerülése után menekült el Németországból Hollandiába, majd a hollandiai német megszállás után egészen addig bujkáltak, amíg meg nem találták őket. Édesapjuk megmenekült, Amszterdamba hazatérve tudta meg, hogy családja meghalt a koncentrációs táborokban. Anne naplóját az édesapa 1947-ben kiadta, amit azóta az UNESCO a világörökség részévé nyilvánított, egyben a világ tíz legolvasottabb könyve közé tartozik.