Mutatjuk a frissen felfedezett legelső szárazföldi állatfajt
Kutatók rábukkantak az első élőlényre, melynek egyedei túlélték a víz nélküli körülményeket.
Kutatók rábukkantak az első élőlényre, melynek egyedei túlélték a víz nélküli körülményeket.
Az igazán különleges élőlénynek Kampecaris obanensis tudományos nevet adták. Az ősrégi leleteket vizsgáló geológusok szerint a szilur földtörténeti időszakban, mintegy 425 millió évvel ezelőtt élhettek ezek az állatok.
A kövületekben talált Kempecaris hosszú, ízelt testtel rendelkezik, mellyel leginkább a mai ezerlábúakra hasonlít. Sajnos az ízeltlábú lábainak maradványai nem maradtak meg a fosszílián, ezért nem lehet tudni pontosan milyen felépítése lehetett a járószerveiknek.
Az ezerlábú-szerű teremtmény valószínűleg tóparti környezetben élhetett és rothadó növényi részekkel táplálkozhatott – erről az állat mellett talált első lágyszárú növény, a Cooksonia lenyomatai tanúskodnak.
A Texasi Egyetem és a Massachusettsi Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a valaha élt legidősebb szárazföldi élőlényt találhatták meg, viszont a feltételezéseik alapján a talajban lakó ősférgek akár 25 millió évvel korábban is kialakulhattak a Kempecarishoz képest.
Miután 540 millió évvel ezelőtt létrejött az élet a bolygónkon, a mohák voltak az első növények, amelyek benépesítették a szárazföldet. A mi őseink, az első kétéltű gerincesek 375 millió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön.
Kapcsolódó hír: