Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A diktátor bukását reméli a koronavírustól a súlyos járványhullámmal küzdő ország legnagyobb független lapja

„A COVID-19 lehet az, amit az orvos rendelt meg Muszeveni megdöntésére” címmel jelent meg érdekes publicisztika Uganda legnagyobb független lapjában.

...svg content...Az 1986 óta hivatalban lévõ, 71 éves Yoweri Museveni ugandai elnök (j) felesége, Janet társaságában köszönti támogatóit egy kampalai kampányrendezvényen 2016. február 16-án, két nappal az ugandai elnökválasztás elõtt. Az elõzõ napon az ellenzéki tüntetõk és a biztonsági erõk összecsapásában egy tüntetõ életét vesztette. (MTI/EPA/Dai Kurokawa)
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint ismeretes, Yoweri Muszeveni már 1986 óta irányítja Ugandát, ezzel pedig az egyik legrégebb óta hivatalban lévő államfő. Muszevenit nem lehet demokratikussággal „vádolni”, az ország nem teljesít jól ugyanis sok, egyéni szabadságot leíró indexben.

Az idén tartott elnökválasztáson is felmerült a választási csalás gyanúja, az ugandai fiatalok körében rendkívül népszerű Bobi Wine ugyanis vereséget szenvedett amellett, hogy a rendőrség és a hadsereg többször terrorizálta a kampány alatt, még őrizetben is volt. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Mindemellett az ország egy nagyon súlyos járványhullámmal küzd, nagyon sok ugandai kórház számolt be arról, hogy kifogyták az oxigénből és az intenzíves ágyakból, a kétségbeesett helyiek pedig vakcinát is loptak már az egészségük érdekében.

Muszeveni autoriter vezetése alatt a sajtószabadság sem virágzik, azonban az ugandai független sajtónak van egy utolsó fénye, a Daily Monitor nevű lap, amely gyakran jelentet meg Muszevenit kritizáló cikkeket. Ezért már a rendőrség többször is vizsgálódott náluk, de nem zárták be a lapot.

A Daily Monitor pedig nemrégiben egy publicisztikát közölt, amely kivételesen kritikus az elnökkel szemben, lényegében kifejtették a cikkben, hogy a koronavírus egyfajta ajándék lehet az ugandai elnök megdöntésére.

Mint írják, a járványban jelenleg az a különleges, hogy nem olyan, mint egy háború vagy egy természeti katasztrófa, itt ugyanis az ellenség láthatatlan. Gúnyolódva megjegyzik, hogy a vírus ellen Muszeveni nem tudja küldeni a katonaságot vagy a rendőrséget, hogy „agyonverjék az ellenséget”.

A publicisztika szerint ezért van annyira meglőve jelenleg Muszeveni, mert minden problémát úgy próbált orvosolni, hogy csak bevetette a különleges erőket vagy a titkosszolgálatot, amely mindig elintézte a felmerült nehézséget.

A Daily Monitor kiemeli, hogy a járvány kezdetén nagyon jó volt látni, hogy az ugandaiak összefogtak, az első lezárások idején példátlan együttműködés alakult ki közöttük, mindenki megpróbálta biztosítani a másik biztonságát és túlélését.

A lap szerint azonban mindaddig a vezetés ahelyett, hogy az embereken segítene, jóformán kifosztotta az országot, a belső körük lett csak gazdagabb. „A lakosság azzal volt elfoglalva, hogy túléljen, a vezetők pedig azzal, hogy gazdagodjanak” – írták.

Ugandában pedig a vírus elleni védekezés meglehetősen problémás, egy koronavírus-teszt például annyiba kerül, mint egy átlagos ugandai havi fizetés. Megjegyzik, hogy sokszor a kórházba kerülés is rendkívül költséges és az elhunytak családtagjain is behajtják a számlákat.

„A koporsók eladása rendkívül jól alakult, a temetkezési vállalatok szárnyalnak: mind azért, mert egy ennyire korrupt rezsimünk van”

fogalmaztak erősen.

A lap azzal zárta a cikket, hogy a koronavírus-járvány olyan hatása lehet, mint Etiópiában az 1974-es nagy éhínségnek: gazdasági káosz előidézése, melyből társadalmi engedetlenség fakad. Mint ahogyan Haile Selassie kormánya akkor összeomlott, a Daily Monitor szerint így eshet szét Muszeveni rezsimje is.