Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Musk heteken belül távozik Trump tanácsadói köréből

A Politico információi szerint Elon Musk a következő hetekben elhagyja kormányzati pozícióját.

Musk heteken belül távozik Trump tanácsadói körébőlFotó: Elon Musk, a kormányzati hatékonysági munkacsoport (Department of Government Efficiency - DOGE) vezetője az amerikai elnök kabinetülésén a washingtoni Fehér Házban 2025. március 24-én. A sapka feliratának jelentése: Trumpnak mindenben igaza volt. MTI/EPA/Sipa USA pool/Samuel Corum
Észak-Amerika

Szabó Kata

Szerkesztő

A milliárdos vállalkozó, aki az elmúlt időszakban számos vitatott költségcsökkentő intézkedést felügyelt a szövetségi ügynökségeknél, a következő hetekben befejezi munkáját Donald Trump stábjában. A Politico szerdai beszámolója szerint, amely három, az ügyet közelről ismerő forrásra hivatkozik, az amerikai elnök már tájékoztatta belső körét Musk távozásáról.

Vitatott kampánytevékenység

A Tesla vezérigazgatója az utóbbi időben többször is a figyelem középpontjába került megnyilvánulásaival, legutóbb pedig a wisconsini bírósági választásokba való beavatkozással váltott ki heves kritikát. A választás, amely Trump elnökségének első két hónapját követően jelentős közvélemény-kutatási mutatóként szolgál, kedden vette kezdetét az amerikai államban.

A tech-milliárdos azt az ígéretet tette, hogy 100 dollárt ajánl fel mindenkinek, aki aláír egy petíciót az „aktivista bírák” ellen. Vasárnapi wisconsini kampányrendezvényén pedig két darab egymillió dolláros csekket is átadott. A demokraták a pénzügyi felajánlásokat törvénytelen szavazatvásárlásként értékelték.

Stratégiai jelentőségű választás

A wisconsini bírósági választás különös jelentőséggel bír, mivel az állam legfelsőbb bírósága hamarosan döntést hoz a választókerületek újrarajzolásáról, ami számottevő hatással lehet a másfél év múlva esedékes kongresszusi választásokra. 

Musk már a tavalyi elnökválasztás előtt is feltűnést keltett azzal az ígéretével, hogy naponta egymillió dollárt ajándékoz egy-egy regisztrált szavazónak a kiélezett versenyt mutató államokban. Ennek eredményeként több milliós összegű csekkek kerültek kiosztásra, annak ellenére, hogy az amerikai választási törvények kifejezetten tiltják a szavazók pénzbeli ösztönzését a voksolásra vagy a választói regisztrációra.

Frissítés: Azóta kiderült, hogy hiábavaló volt a nagy wisconsini pénzosztás, ugyanis a választás végkimenetelének a demokraták örülhettek jobban.