Munkahelyi rémálom: ebben az országban nem mernek felmondani az emberek
A felmondást a tiszteletlenség jeleként értelmezik, ezáltal nem egyszerű a dolgozóknak otthagyni a munkahelyeiket. Ebben nyújtanak segítséget a felmondási ügynökségek.
A japán munkakultúrában hagyományosan nehéz felmondani, mivel ez a tiszteletlenség jeleként értelmezhető. A Covid-járvány után azonban egyre többen kezdték el átértékelni a karrierjüket, a munkahelyek stresszmentes elhagyásában pedig a felmondási ügynökségek nyújtanak segítséget. A Momuri nevű cég üzemeltetési vezetője szerint az elmúlt évben 11 ezer megkeresést kaptak.
Szolgáltatásukért 22 ezer jent (kb. 50 ezer forint) kérnek, amely magában foglalja a felmondás benyújtását és a munkáltatóval való tárgyalást. Mint kiderült, a cégnél extrém esetekkel is találkoztak: voltak, akik azután fordultak hozzájuk, hogy háromszor tépték szét a felmondólevelüket, és a munkáltatók még akkor sem engedték őket felmondani, ha letérdeltek a földre meghajolni.
Emellett néhány dolgozó arra panaszkodott, hogy a főnökeik zaklatni kezdték őket az otthonaikban, amikor megpróbáltak felmondani. Míg egy másik felmondót a felettese egy kiotói templomba hurcolta, mondván, „meg van átkozva”. A Portfolio a CNN cikkére hivatkozva azt írja, a japán kormány is felismerte a problémát, és közzétette az etikátlan munkáltatók listáját.
Hiroshi Ono, a Hitotsubashi University professzora szerint ez fontos lépés volt a „fekete cégek” elleni küzdelemben. A szakértők hozzátették: a felmondási ügynökségek népszerűsége a fiatalabb generáció megváltozott hozzáállásával is magyarázható. Ők már nem követik feltétlenül az idősebb generációk gondolkodásmódját, és hajlandóak felmondani, ha nem elégedettek a munkakörülményeikkel.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy Ausztráliában a dolgozóknak joga van ignorálni, ha munkaidőn túl keresi őket a főnök. Így megtorlásoktól sem kell tartaniuk, ha figyelmen kívül hagyják a munkahelyi kommunikációt. Vitás kérdések rendezésében pedig az ausztrál FWC játszhat közvetítő szerepet. Míg ebben a cikkben arról írtunk, mely dolgokat rontjuk el leggyakrabban egy állásinterjún.