Munkaerőhiány miatt gépekkel helyettesítik a fizikai munkásokat
Olaszországban a koronavírus-járvány miatti korlátozások és a béremelkedés miatt kénytelenek több helyen a gépekre bízni az olyan feladatokat, mint például a szüretelés.
A 2020-as őszi szőlőszüret idején terjedt a koronavírus-járvány, így a kelet-európai munkaerőre nagyban támaszkodó olasz szőlőtermelők a korlátozások miatt nehézségekbe ütköztek. Bár idén valamennyire javult a helyzet, a mezőgazdaság már a járványt megelőzően is munkaerőhiánnyal küzdött, amit a koronavírus tovább fokozott – írta a Portfolio hírportál.
Egy 85 ezer eurós beruházással lehet vásárolni szőlőszüretelő gépet, de egy 30 éves modellhez akár már 45 ezer euróért hozzá lehet jutni. Egyes termények, például a szójabab és a kukorica aratása már jelenleg is szignifikáns módon automatizált, a borászatban valamelyest lassabban ment végbe a gépesítés.
A borászok attól félnek, hogy a robotok több kárt okoznak, mint amennyi hasznot hajtanak, ami befolyásolhatja a végtermék, vagyis a bor minőségét, éppen ezért több helyen Európában tiltják is a gépek igénybe vételét.
Vannak még olyan térségek, amelyek ragaszkodnak a kézi szüreteléshez, például ahol túlzottan meredek a hegyoldal ahhoz, hogy gépeket tudjanak alkalmazni. Ott, ahol prémium borokat termelnek, szintén igyekeznek mellőzni a gépeket, Burgundiában például nem kezdődött meg az átállás, mert szintén minőségcsökkenéstől tartanak.