Müller Cecília olyan számokat közölt, amiket soha nem akartunk volna hallani
Ugyanakkor ez most a valóság, ezzel kell szembenéznie az embereknek, koncentrálván arra, hogy a lehető leggyorsabban megállítsuk a harmadik hullámot, ami már tombol.
Az országos tisztifőorvos kitért a kormány döntésére, miszerint szigorításokat vezetnek be Magyarországon a harmadik hullám erőteljes terjedése miatt. A számok minden eddiginél súlyosabb képet mutatnak és napról napra akár drasztikus módon képesek romlani.
Február 18-án jelentették be a harmadik hullám kezdetét, és azóta több mint 2 500 beteggel nőtt a kórházban ellátottak száma. Ezzel együtt szintén több mint 300 emberrel több van azok közül, akik lélegeztetőgépre kerültek.
„Ezek az adatok önmagukban is elegendőek lennének ahhoz, hogy szigorítsunk azokon a higiénés szabályokon, járványügyi intézkedéseken, amelyet ma bejelentett a kormányzat.” – mondta Müller a sajtóeseményen.
„A vírusnak a reprodukciós rátája az utóbbi napok mérései szerint napról napra emelkedik. Tudjuk azt, hogy ez azt jelenti, egy megbetegedett személy hány másiknak tudja átadni a betegséget.” – folytatta a szakember.
„Azt is tudjuk, hogy a jelenleg terjedő variánsok jóval fertőzőképesebbek, sokkal több személyt tudnak megbetegíteni, mint a megismert új koronavírus, tehát a nem variáns formák. A mai reprodukciós ráta adata magasabb, mint 1,3.
„Ez az elmúlt héten szinte napról napra növekedett, és folyamatosan emelkedett. Ha egy ennek az értéke, akkor az azt jelenti, hogy körülbelül ugyanannyi beteggel számolunk minden nap, ugyanannyi fertőzöttel, új fertőzöttel.”
Beszóltak a rendőröknek a járókelők, hogy vegyenek fel maszkot, erre megverték őket
„Ha ez az érték egynél magasabb, akkor terjed a vírus, növekszik a fertőzött személyek száma, és most annak vagyunk tanúi, hogy jelentősen, exponenciális mértékben növekszik a fertőzöttek száma. Tehát bőven egy fölött vagyunk, terjed a betegség, nagyon rapidan, nagyon jelentősen.”
„Akkor csökken, akkor sikerül visszaszorítanunk az adatokat, a járványügyi adatokban javulást észlelni és a megbetegedésnek a számát csökkenteni, ha majd ennek az értéke egy alá szorul.” – tisztázta a helyzetet Müller, aki szerint a mai adatok is ezt támasztják alá.