Elképesztő felvétel: így még sosem láthattuk a Balatont
A kutatók számára nagy segítséget jelent a műholdról készített fénykép.
Ezúttal a Balatont örökítette meg az űrből a Sentinel–2 műhold, amely lehetővé teszi a különböző vízparaméterek, például a víz zavarosságát és színét, illetve a szerves és szervetlen anyagok jelenlétének nyomon követését a tavakban – írja a Turista Magazin, kiemelve, hogy ilyen magasból ritkán láthatjuk a magyar tengert. A fotó ezen a linken keresztül érhető el.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Copernicus programja a Föld állapotának megfigyelésére fókuszál a Sentinel műholdcsalád tagjai által gyűjtött adatok segítségével, így könnyedén vizsgálható a légkör és a földfelszín állapota, például a növényborítottság vagy akár a bel-, illetve árvíz által elöntött területek nagysága – teszik hozzá.
A Magyarország és érdekszférája területéről heti rendszerességgel érkező információk megkönnyítik a hatóságok munkáját és az egyetemeken, kutatóintézetekben végzett vizsgálatokat. Megjegyzik, a Sentinel–2 (A és B) nagy felbontású (tízméteres felszíni felbontású) optikai képalkotást végez, a szabad szemmel látható fény és ahhoz közeli infravörös hullámhossztartományban.
Szárazföldi területek vizsgálatára, vegetációtérképezésre, talaj és vízborítás vizsgálatára, vízi utak és part menti területek elemzésére használják. 2015 és 2017 óta működik a két műhold – derül ki a cikkből. De korábban arról is beszámoltunk, hogy elbontanak egy balatoni kempinget, bár a helyén tervezett villapark nem épül meg.
Illetve azt is megírtuk, hogy néhány napja kilengett a Balaton, Fűzfőnél 139 centis volt a vízszint, míg Keszthelyen és Balatonmáriafürdőn csak 120 centiméter volt a vízállás. Ugyanakkor érdemes hozzáfűzni, ennél jóval nagyobb kilengéseket is mértek már a tó közeli és távoli történetében. Például 2020. február 10-én, a 12 órakor mért adatok szerint 81 centiméternyi különbség volt a keszthelyi és a balatonfűzfői vízszint között.