Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Moszkva szerint a NATO már egy esetleges háborúra készülhet Oroszország ellen

Moszkva szerint a NATO már egy esetleges háborúra készülhet Oroszország ellen

Moszkva szerint a NATO már egy esetleges háborúra készülhet Oroszország ellen
MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Súlyos állításokat tettek az oroszok, akik szerint a NATO hadgyakorlatai nem más, mint egy katonai összecsapás előkészületei.

Miközben a NATO vezetője nyíltan beállt Donald Trump tervei mögé, a katonai szövetség éves BALTOPS nevű hadgyakorlata a Balti-tengeren újabb diplomáciai feszültségeket szült Moszkva és a nyugati katonai szövetség között. A gyakorlat célja a tagállamok együttműködésének erősítése és a közös védelem gyakorlása, addig az orosz vezetés egyre inkább fenyegetésként értékeli a NATO katonai aktivitását a térségben.

Alexander Grusko, Oroszország helyettes védelmi minisztere a TASS hírügynökségnek nyilatkozva jelentette ki, hogy Moszkva a NATO katonai tevékenységét „az Oroszországgal való esetleges katonai összecsapás előkészületeiként” – írja a Sky News. Véleménye szerint a hadgyakorlatok struktúrája, a részt vevő erők típusa és feladatai egyértelműen azt mutatják, hogy a NATO egy „összemérhető ellenség” elleni fellépést gyakorol – utalva ezzel arra, hogy az orosz hadsereg potenciális célpontja lehet a szövetségnek.

A nyilatkozat egyúttal megerősíti a mélyülő bizalmatlanságot is, mely az orosz-nyugati kapcsolatokban tapasztalható az ukrajnai háború kirobbanása óta. Míg a NATO-tagállamok a BALTOPS keretében a kollektív védelem fontosságát hangsúlyozzák, Oroszország úgy látja, hogy ezek a hadgyakorlatok provokatív célt szolgálnak, és fokozzák a katonai nyomást a határai mentén.

A NATO ugyanakkor azt hangoztatja, gyakorlatai kizárólag védelmi jellegűek, és céljuk az interoperabilitás javítása a tagállamok között, valamint a válaszképesség megerősítése válsághelyzetek esetén. Ennek ellenére az ilyen gyakorlatok politikai üzenetértéke vitathatatlan, különösen akkor, amikor a résztvevők száma és a haditechnikai eszközök fejlettsége folyamatosan nő.

A kölcsönös vádaskodás és a katonai jelenlét erősítése mindkét oldalon rámutat arra, hogy a biztonságpolitikai feszültség Európában továbbra is fokozódik. A BALTOPS gyakorlat nemcsak a hadseregek felkészültségéről szól, hanem egyúttal arról is, hogy Európa biztonságpolitikai jövője még mindig jelentős kihívások előtt áll, elsősorban az orosz-ukrán háború miatt.