A Momentum spórolási tippjei: ha nem piszkosak nagyon a ruhák, akkor nem kell előmosás
A Momentum igyekezett összeírni pár tippet arra vonatkozólag, hogyan tudnak az emberek spórolni a rezsivel.
A kialakult helyzet miatt sokaknak messze jobban oda kell figyelniük a fogyasztásukra, ha nem akarnak horrorisztikus összegeket fizetni az átlagfogyasztáson túl. A pártok közül többen elkezdtek tippeket adni erre, például a Momentum is.
A Momentum is azon baloldali pártok közé tartozik, mely élesebben támadja a kormányt a döntések miatt. Legutóbb is így tettek, miközben rezsicsökkentéssel kapcsolatos tippeket tettek közzé.
A kormány egészen a legutóbbi időkig a spórolás egyetlen, üdvözítő módjának próbálta beállítani a rezsicsökkentést, és kifigurázott mindent, amit a szakértők, a “baloldal” vagy éppen “Brüsszel” javasolt – olvasható a Momentum közleményében.
A rezsicsökkentés csökkentésével viszont most visszanyal a fagyi: a korábban mind a kormány, mind a propagandisták által viccesnek beállított iránymutatások, tippek lettek hirtelen a helyes iránynak beállítva – teszik hozzá a közleményben.
Hogyan csökkentheted VALÓBAN a rezsidet? Íme néhány ötlet.
Állítsd alacsonyabbra a bojler hőmérsékletét. Egy pár fokos csökkentés nem fogja befolyásolni a zuhanyzás hatékonyságát, és a komfortérzetet sem, viszont akár 8% megtakarítás is elérhető vele. Vegyünk példának egy 5000 ft-os számlát: ezen havonta 400 Ft (nagyjából 1 euró, ugye), éves szinten pedig 4800 Ft – csaknem egyhavi – megtakarítás érhető el. Nem mellesleg a vízkőképződés is csökken, ha visszaveszed a hőmérsékletet!
Tartsd a fűtést-hűtést ésszerű keretek között! Nem kell télen 25 fok a lakásban, inkább legyen 20 fok körüli a hőmérséklet, és vegyél fel még egy pulóvert. Nyáron sem ajánlott 25 °C-nál hidegebbre állítani a légkondikat – ez egyébként egészségügyi okokból sem javasolt.
Itt a következő a matek: fűtés esetében 1 °C csökkentés = 7% spórolás, légkondi esetében 1 °C-os emelés = 10% spórolás. Egy év alatt ezzel is nagyjából 1 havi számla árát lehet megtakarítani. Ha több mint 1 °C a változás, többet spórolsz. Az – egyébként orvosok által is – ajánlott hőmérséklet télen 19-20 °C, nyáron pedig – ha van légkondicionáló berendezés a lakásban – az említett 25 °C.
Ha nem piszkosak nagyon a ruhák, akkor nem kell előmosás, nyáron pedig a szárító funkció helyett a teregetés egészen biztosan alternatívát jelent. (Szerintünk télen is…)
A mosógép lehetőleg legyen tele, hogy kevesebbszer kelljen használni. Ma már olyan hatékonyak a mosószerek, hogy nem szükséges 40 foknál melegebb vízben mosni, sőt: 30 fokkal is elérhető az utcai ruhák kívánt tisztasága.
Alapdolgok, úgymint: Kapcsold le a villanyt, ha kimész a szobából, kapcsold ki az elektromos eszközöket, ha nem használod őket. Használj helyi világítást, és cseréld LED-es izzókra a régi körtéket.
Zárd el a vizet fogmosás és borotválkozás közben, csak akkor használj vizet, amikor szükséges. Ha csöpög a csap, javíttasd meg. Ha nincs dupla üveg az ablakban, egy vastagabb függöny, vagy a szigetelőpárnák is segítenek. 10 perc kereszthuzat télen pedig hatékonyabban szellőztet, mint a bukóra állított ablakok.