Az amerikaiak szerint sem annyira hatékony a Molnupiravir koronavírus elleni gyógyszer
A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a Merck gyógyszergyártó koronavírus elleni gyógyszere, a Molnupiravir nem annyira hatékony, amint amire korábban számítottak, ráadásul csak az oltatlanok körében használatos.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) 13-10 arányban szavazta meg azt, hogy a vírus elleni gyógyszer előnyei meghaladják annak kockázatait, ezzel pedig a Merck készítménye lehet az első olyan, amelyet otthon is lehet alkalmazni a Covid kezelésére.
Viszont a Molnupiravir nevű gyógyszert eddig csak oltatlan betegeken tesztelték, és a legutóbbi vizsgálatok során kiderült, hogy kevésbé hatékony, mint ahogyan azt a Merck eredetileg bejelentette: a kórházi kezelés és a halálozás nem 50, hanem 30 százalékkal csökkent – írja a The Sydney Morning Herald.
A kezelést támogató szakértők hangsúlyozták, hogy a várandós nők számára nem ajánlott a készítmény, ezért az FDA fontolóra veszi, hogy a felírása előtt terhességi tesztet javasol a szülőképes korúak számára.
A szavazás előtt elhangzott, hogy a gyógyszer hatékony lehet az enyhe és közepes COVID-19-ben szenvedő felnőttek számára, akik a legnagyobb kockázatú csoportba tartoznak, például az idősek, az asztmások vagy az elhízottak, de kiemelték, hogy az oltottak esetében nem tanácsos alkalmazni.
A Merck tesztje nem terjedt ki az új variánsra, az omikronra, azonban a vállalat állítja, hogy a hatékonysága biztos a koronavírus mutációival szemben is.
Az FDA várhatóan az év vége előtt hozza meg a döntést a gyógyszerről, amelyet már engedélyeztek az Egyesült Királyságba.