Azonnali fizetésemelést sürgetnek a közszférában a magas infláció ellensúlyozására
Az érdek-képviseleti vezető szerint a kormánynak rá kell döbbennie, hogy elérkeztek ahhoz a pillanathoz, amikor még tehetnek a javulás érdekében.
Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke kiemelte, nagyfokú pocséklás, hogy a közszféra képzett szakemberei a kereskedelemben helyezkedjenek el.
Ennek orvoslásaképp azonnali 20 százalékos béremelést sürgetett, amely a magas infláció ellensúlyozására szolgál, ez pedig az állami, önkormányzati és egyházi intézmények esetében is kulcsfontosságú lenne.
Javaslata szerint az is a prioritások közé tartozik, hogy a kormány a minimálbér és a garantált bérminimum mellett a diplomás bérminimumot is szabályozza, valamint mindhárom esetében fizetésemelésre szólított fel – írta az Infostart.
Ezáltal a minimálbér nettó 200 ezerre, a középfokú végzettséghez kötött garantált bérminimum nettó 260 ezerre, a diplomás bérminimum pedig nettó 338 ezer forintra növekedjen, hozzátéve, hogy a kormány felelőssége a tisztességes megélhetés biztosítása.
Az érdek-képviseleti vezető azt is elmondta, a szerdai OKÉT-ülésen csak arra kaptak ígéretet, hogy a javaslataikat továbbítják a kabinetnek, a kormánynak azonban rá kell döbbennie, hogy elérkeztek ahhoz a pillanathoz, amikor még tehetnek a javulás érdekében.
Elismerte, hogy mindenhol gondot okoz a munkaerőhiány, a dolgozók munkaideje pedig a többletteljesítmények miatt alaposan megnőtt, ezért attól tart, hogy a felmondások olyan mértéket öltenek majd, hogy a közszolgálat képtelen lesz megfelelően ellátni a feladatait.
Boros Péterné szerint „mindenki szenved attól, hogy nincs megfizetve”, pedig sokan szeretnének a szakmájukban dolgozni, a nettó 133 ezer és nettó 178 ezer forintos fizetések kapcsán pedig azt mondta, már egy kisebb kiadástöbblet is gondot okozna.