Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Korszakalkotó napelem-technológiát mutattak be az MIT tudósai

A napelemeken folyamatosan felhalmozódó porréteg megtisztítására általában vizet használnak, ami a szárazabb régiókban óriási kihívást jelenthet, egy új módszer segítségével azonban megoldották a problémát.

...svg content...MIT
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Nem véletlenül telepítenek egyre több napelemfarmot a sivatagok közepébe, hiszen azon túl, hogy rengeteg napfény éri a paneleket, biztonsági szempontból is tökéletes választásnak bizonyulnak ezek a térségek, ám sajnos eléggé porosak is, ami azt jelenti, hogy a napelemeket ellephetik a szemcsék, így visszaeshet a teljesítményük.

A fokozatosan felhalmozódó porréteget gyakran kell friss vízzel leöblíteni, amit a legtöbb esetben távoli helyekről kell beszerezni, ez pedig rengeteg időt és energiát emészt fel, ráadásul a vizet öntözésre és a szegényebb sorsú emberek itatására is használni lehetne ahelyett, hogy nappaneleket tisztítanának vele. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A probléma egyik megoldása lehet a por valamilyen kefével történő eltávolítása, ám ezáltal idővel összekarcolódhatnak a panelek felületei, ami csökkentheti a hatékonyságukat – az ilyen korlátokat szem előtt tartva az MIT kutatócsapata megalkotta korszakalkotó víz és érintkezés nélküli tisztítórendszerét.

A szerkezet lényegében egy elektródából áll, amely egy fémrúdszerű motor hajtásában vesz részt a panel belsejében, továbbá egy cink-oxidot és alumíniumot tartalmazó, ultravékony, átlátszó fóliával vonták be.

Amikor a panelt tisztítani kell, elektromos töltés éri a rudat, ami könnyedén áthalad a napelem felületén, melynek hatására elektromos mező jön létre, amely feltölti a porszemcséket. Ezután a fóliára ellentétes elektromos töltés kerül, amely taszítja a rajta lévő részecskéket, így azok lepattannak róla.

A rendszer akár emberi felügyelet nélkül, autonóm módon is képes hibátlanul működni, mégpedig a napelemfarm saját energiájával. Meg kell jegyezni, hogy a berendezéshez legalább 30 százalékos páratartalomra van szükség, ami a tudósok szerint a legtöbb sivatagban a nap nagy részében valóban teljesül.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.