Új javaslatot tett az Európai Unió, jöhetnek a „mini Schengen-övezetek” a Nyugat-Balkánra
Egyre nagyobb akarat mutatkozik az Európai Unió részéről a nyugat-balkáni országok integrálására, ennek folyamata azonban meglehetősen lassú.
A teljes uniós tagságot egyelőre helyettesíteni kívánó legújabb ötlet úgynevezett „mini Schengen-övezetek” létrehozása lenne, amelyet egyelőre elsősorban Észak-Macedónia, Albánia és Szerbia támogatnának – írja az Euronews.
Mint a brüsszeli lap írja, ezen három ország olyan szabadpiacot akar létrehozni, amely az áru, a tőke és az emberek szabad mozgását tennék lehetővé. Ehhez már megkezdték a munkavállalói engedélyek egységesítését és a határátkelés egyszerűsítését egymás között.
Montenegró és Bosznia-Hercegovina vezetői is elutaztak a „Nyílt Balkán” kezdeményezést megtárgyaló csúcstalálkozóra, egyelőre viszont nem tudni, hogy e két ország is támogatja ezt az alternatív megoldást.
A nyugat-balkáni integráció egy ideje megakadt, az Európai Unió nem tudott előrelépni az idők során. A legközelebb jelenleg Albánia és Észak-Macedónia áll az uniós tagsághoz, ám nem tudnak belépni Bulgária tiltakozása miatt.
Szófia elsősorban Szkopjével szemben emelt kifogásokat, külső szemlélőnek bagatellnek tűnő történelmi és nyelvi kérdések miatt. Mivel Albánia tagsága az észak-macedónokéhoz kötött, ezért egyikőjük sem tud addig belépni, míg Bulgária nem enyhül.
Szerbia, Montenegró és Bosznia-Hercegovina integrációja még ennyire se haladt előre, noha az előbbi kettő is már több mint egy évtizede beadta a tagsági kérelmét. Szerbia kapcsán sokan viszolyognak az unióban, hogy túl erős Belgrád kapcsolata Oroszországgal.
Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítéspolitikai biztosa viszont elkötelezett a nyugat-balkáni integráció mellett, Bulgáriába is gyakran utazik annak érdekében, hogy enyhítse az ellentéteket. Most pedig a Nyílt Balkán kezdeményezést ünnepelte: