Minden második koronavírus-fertőzött tünetmentes terjesztő lehet
A legújabb tanulmány szerint a koronavírus-járvány terjedésének fő oka az lehet, hogy az aszimptomatikus betegek a fertőzöttek mintegy 50 százalékát teszik ki.
A Chicagói Egyetem által elkészített analízis során rámutattak, hogy a járvány első hullámában New York városában történt megfertőződések esetében csupán a páciensek 15-20 százalékánál azonosították a covid-betegség klasszikus tüneteit.
Amikor a kórokozó megjelent az Egyesült Államokban, a kutatók előtt körülményes feladatként tornyosult a páciensek detektálása, mivel akkoriban közel 80 százalékuknál semmilyen panaszok sem jelentkeztek.
Bár korábban már felállítottak különböző epidemiológiai modelleket a helyzet kiértékelésére, a mostani az első, szakértői elbíráláson átesett tanulmány, amelyben a tesztelési kapacitások függvényében nézték meg, valójában hogyan fest a szituáció a tünetmentes hordozóknál.
Mercedes Pascual, a Chicagói Egyetem PhD hallgatója, egyben a kutatás főszerzője elmondta, kollégáival arra az eredményre jutottak, hogy a tüneteket produkáló személyek aránya 13-18 százalékra tehető, a közösségi tünetmentes terjesztés paraméterektől függetlenül pedig 50 százalékosnak mondható.
Igaz, hogy ezek az adatok nem mutatják, pontosan milyen fertőzőképességgel rendelkezhet egy-egy covid-páciens, viszont tökéletesen látszik belőlük, mennyire fontos az óvintézkedések betartása, nem beszélve arról, hogy az új koronavírustörzsek mutációja révén a valódi arányok akár magasabbak is lehetnek.
A tudósok azt remélik, hogy az eredményeket az egészségügyi hatóságok is figyelembe veszik majd, ezáltal egy sokkal átfogóbb védekezési programot dolgozhatnak ki, így elejét vehetik a járvány elharapózásának.