Minden, amit a kabuli robbantásokról eddig tudhatunk
Két erőteljes robbanás rázta meg a kabuli Hamid Karzai nemzetközi repülőtér környezetét, melynek következtében többen is életüket vesztették.
A kabuli repülőtéren és annak környékén napok óta emberek tömege várja, hogy elmenekülhessen a tálibok által uralt országból, annak ellenére is, hogy az elmúlt két napban egyre több jel utalt arra, hogy iszlám szélsőségesek egy csoportja terrortámadást hajthat végre.
A robbantások következtében a jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint mintegy 60-an vesztették életüket, a sérültek száma pedig a 140-et is meghaladja. A Pentagon tájékoztatása szerint a halottak közül 10-en az amerikai hadsereg és menekítő személyzet kötelékébe tartoznak, ez a szám azonban a későbbiek során még emelkedhet.
A robbantások órákkal azt követően történtek, hogy nyugati országok arra szólították fel állampolgáraikat, hogy azonnali hatállyal hagyják el a Hamid Karzai repülőtér környékét, miután több forrás is közelgő támadásról számolt be.
Maguk a robbanások a repülőtéren kívül következtek be, az első helyi idő szerint 18:00 környékén. A helyszín az a Baron Hotel volt, amely meglehetősen közel található a repülőtérhez, és amely az afgánok kimenekítésén dolgozó brit hivatalnokoknak is otthont adott.
Ezt követően lövésekről számoltak be a helyi lapok, majd jött a második robbanás, amelyre az Abbey Gate-nél került sor. A jelentések szerint a robbanás egy szennyvízcsatorna közelében történt, ahol főként afgánok várakoztak arra, hogy bejuthassanak a repülőtér területére. A beszámolók alapján a robbanás olyan erejű volt, hogy több áldozatot is a vízbe repített.
Amerikai tisztviselők szerint legalább egy támadó robbanómellényt viselt. A merényletet az Iszlám Állam válllta magára.
A legfrissebb hírek szerint további brit és amerikai csapatok is a helyszínre vonultak, hogy az Abbey Gate – amely egyébként a reptér egyik főbejárata – környékét biztosítsák. Egyes források azt állítják, nem sokkal ezt követően egy támadó a tömegbe lőtt, ám mások szerint mindössze a tálibok lőttek a levegőbe.
A tálibok szóvivője nem sokkal ezelőtt jelezte, hogy elítélik az ártatlan embereket célzó támadásokat, majd óvatosan átterelték a felelősséget az Egyesült Államokra, mondván a repülőtér biztonságáért az amerikai csapatok felelnek.
Frissítés: Időközben a Pentagon közölte, az amerikai halottak száma 12-re, a sérülteké pedig 15-re emelkedett.