Milyen karanténszabályok vannak még érvényben az egyes országokban?
Tegnap jelentette be Nagy-Britannia, hogy minden egyes beutazó köteles lesz kéthetes karanténba vonulni, a koronavírus-járvány potenciális behozatala esetén ne legyenek súlyos következmények, vagyis ne induljon el egy újabb terjedés.
A 14 napon át tartó izoláció mellett köteles lesz mindenki megjelölni azt a tartózkodási helyet, ahol a karantént le fogja tölteni, valamint egy kérdőívet is ki kell tölteni a beutazás okáról, idejéről és így tovább. A hírre reagálva a BBC összegyűjtötte azon országokat, ahol valamilyen formában bevezettek a beutazókra vonatkozóan szabályokat a világ különböző pontjain.
Olaszországban példának okáért elvetették a kötelező kéthetes karantén ötletét az Európai Uniós és a schengeni övezet országaira nézve, ugyanakkor nem teljesen szabály nélküli a korábbi járványgócba történő érkezés: muszáj bemutatni egy formanyomtatványt, amiben meg kell jelölni a beutazás okát, emellett a helyi egészségügyi hatóságokat értesíteni kell az érkezésről, és lehetőség szerint el kell kerülni a tömegközlekedést.
Franciaországban szintén nincs kötelező karantén, ugyanakkor csak azokat a beutazókat engedik be, akik külön dokumentummal tanúsítják egészségüket, valamint az utazás körülményeit. A kanadai légitársaságok hasonló szabályt alkalmaznak, ott speciális egészségügyi papírokat kell bemutatnia az utazni kívánóknak.
Az Egyesült Államokban mindösszesen 13 reptér esetén van lehetőség egyáltalán nemzetközi útvonalakon való utazásra, de ebben az esetben is kiemelik, hogy csak és kizárólag a létfontosságú és halaszthatatlan utakat vállalják be az utazók. Ezzel szemben az Egyesült Arab Emírségekben teljes a szigor, jóformán tilos bármilyen más országbelinek a belépés.
Ausztráliában különleges vízum szükséges a beutazáshoz, és itt is alaposan meg kell indokolni az országba való érkezés miértjét, míg Új-Zélandon kevés kivétellel senkit nem engednek be, akit meg igen, azoknak is a sziget menekültügyi irodájától kell különleges engedélyt kérnie.
A legtöbb esetben igaz, hogy a fuvarozók illetve a létfontosságú ágazatban dolgozók, mint az egészségügyi dolgozók nagyjából szabadon mozoghatnak, de ezen kívül meglehetősen kötött a legtöbb országban a mozgás. Már több helyen gondolkodnak rajta, hogy idővel felszámolják ezeket a korlátokat is, ám egyelőre óvatosan közelítik meg a határnyitások kérdését.
Eközben Dániában lassan teljesen visszatérnek a normalitásra emlékeztető állapotok: