Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Megtalálták az „igazi Mikulás” sírhelyét? Régészek elképesztő felfedezést tettek

Szent Miklós püspök sírjára egy török templomban végzett ásatáson bukkanhattak rá.

Megtalálták az „igazi Mikulás” sírhelyét? Régészek elképesztő felfedezést tettekFotó: Pixabay
Közel-Kelet
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Nemrégiben régészek egy csoportja egy mészkőszarkofágot talált a törökországi Demre városában a Szent Miklós-templomban. Szakértők azon a véleményen vannak, miszerint ez lehet Szent Miklós görög püspök temetkezési helye, akit sokan az igazi Mikulásnak tartanak. A beszámolóban kifejtik: a Hatay Mustafa Kemal Egyetem tudósa, Ebru Fatma Findik csapatával együtt bukkant rá a 1,5–2 méterrel a föld alatt lévő szarkofágra.

Mint írják, a leletre a templom melléképületében találtak rá, amely 1989 óta áll ásatás alatt. A helyszínen talált állati csontok alapján úgy tűnik, a terület régen temetkezési helyként szolgált – jegyzik meg. A kutatók most azt remélik, hogy a szarkofágon valamilyen feliratot is felfedeznek, az ugyanis segítene abban, hogy pontosan meghatározzák, mely korból származik a síremlék. A HVG az Interesting Engineering cikkére hivatkozva felidézi:

A görög származású ókeresztény püspök, Szent Miklós leginkább az ajándékozásairól vált híressé, amely által megszületett a Mikulás legendája. Közel két évszázaddal halála után II. Theodosius bizánci császár az i.sz. 6. században rendelte el, hogy a szent tiszteletére építsenek egy templomot, amely végül a püspök temetkezési helye fölött kapott helyet. Miután elkészült, Szent Miklóst exhumálták, majd a templomban kialakított sírban helyezték végső nyugalomra.

A történet szerint a 11. században a maradványait az olaszországi Bariba vitték, a San Nicola bazilikában pedig szent ereklyékként őrzik. Az első keresztes hadjárat során a tengerészek Velencébe vitték a maradványok nagy részét, ahol a San Nicolò al Lido bazilikába kerültek. A két mintáról egy 1953-as vizsgálat állapította meg, hogy ugyanattól a személytől származnak, azt viszont nem lehetett megmondani, hogy ezek Szent Miklóshoz tartoznak-e – teszik hozzá a cikkben.

Amennyiben az ásatások folytatódnak, erre a kérdésre is választ kaphatnak a szakemberek. Egy ősi, egyiptomi sírban pedig pompás kincseket fedeztek fel a régészek a közelmúltban. Úgy vélik, a felfedezés igen jelentős, mivel ez az első, az egyiptomi Középbirodalom korából származó temetkezési hely, amelyet a térségben valaha feltártak. Az említett építmény összesen 11 sírt foglalt magába, amelyek közül sok teljesen érintetlennek látszott, s a megtalált kincsek is kiváló állapotban maradtak fenn.