Miért fertőz meg több fiatalt a koronavírus?
Amióta számos ország enyhített a korlátozásain, valamint feloldotta vesztegzárait, a legtöbb helynek meg kellett küzdenie kisebb-nagyobb vírusgócokkal, melyek azonban más tendenciát mutatnak: főként fiatalok érintettek benne.
Amióta számos ország enyhített a korlátozásain, valamint feloldotta vesztegzárait, a legtöbb helynek meg kellett küzdenie kisebb-nagyobb vírusgócokkal, melyek azonban más tendenciát mutatnak: főként fiatalok érintettek benne.
Az Egészségügyi Világszervezet 6 millió fertőzöttet alapul vevő elemzéséből kiderült, február és július között nagyon megugrott az 5-24 éves kor közötti fertőzöttek aránya. A számok nem hazudnak, az arányok még annyira sem – az 5 és 14 év közöttiek körében 0.8 százalékról 4.6-ra ugrott az arány, míg a 15-24 közöttieknél 4.5-ről 15 százalékra emelkedett.
Van Kerhove megjegyezte, nagyon sok tényező befolyásolhatja ezt a trendet, például a vesztegzár feloldása utáni laza hozzáállás, például a maszkviselés hanyagolása. Többen járnak bulizni, vagy akár dolgozni, valamint a viselkedésmintákban is látszik némi változás, aminek révén a fiatalok sokkal kitettebbé válnak a fertőzésnek.
A másik ok, amit Van Kerkhove is megemlít, az pont a járványhoz való hozzáállás, mert amíg új jelenségnek számított a koronavírus terjedése, akkor főként a súlyos esetekre fókuszáltak, mivel volt abból is bőven. A tesztelési kapacitás kibővítésével azonban már korábban ki tudják szűrni az eseteket, magyarán a tünetmenteseket is, ahol dominánsan a fiatalabbak fordulnak elő.
Ne hagyd ki:
Habár az idősebbek továbbra is sokkal kitettebb demográfiaként kezelendők, a WHO és Dr. Tedros főigazgató is többször elmondta már, a fiatalok sem „sérthetetlenek”. Voltak már korábban beszámolók fiatal halálesetekről is, és néhány járványgóc kialakulása pedig pont a fiatalok miatt történt, akik lazábban kezelték az előírások betartását.
Dél-Koreából lehet felhozni erre egy kiváló példát, még májusban több tucatnyi koronavírus-fertőzöttet azonosítottak a szöuli Itaewon bulinegyedhez köthetően, ahol a dél-koreai főváros éjszakai élete a leginkább pezseg, és amely telis-tele van bárokkal, szórakozóhelyekkel és éttermekkel.
Japánban nagyjából ugyanez az eset megismétlődött, míg az Egyesült Államokban a tanulók körében számoltak be több esetben is tömeges fertőzésről. Ezért volt megdöbbentő látni a Vuhanból kiszivárgott videót, melyen több száz bulizó fiatal látható egy víziparkban, mintegy fittyet hányva arra, hogy a koronavírus-járvány alig 8 hónappal ezelőtt ebben a városban tört ki.
Van Kerkhove szerint a fiatalok kulcsszerepet vállalhatnak abban, hogy az egyes országok irányításuk alá tudják vonni a koronavírus-járványt. „Továbbra is fontos a fizikai távolság megtartása, a gyakori kézmosás, és a maszkviselés”, tette hozzá a szakértő, és megjegyezte, ez a fiatalokra különösképpen vonatkozik.
Ezen felül fontos szerepet tudnának vállalni a kontaktkutatásban is, valamint három nagyon fontos körülményt el kell kerülniük, ha van rá mód: a zárt tereket, a tömeget és a fizikai közelséget. A WHO kiemeli, hogy már a technológia révén nagyon is jól tudják tartani a kapcsolatokat, ezért a járvány végéig ezen platformokon kell gyakorolni a közösségi életet.
Ne hagyd ki: