Börtönbüntetést kapott a puccsal megbuktatott vezető, koncepciós pert sejtenek
Habár tavasz óta nem sok figyelmet kap a sajtótól, továbbra sem ért véget a mianmariak küzdelme a hatalmat önkényesen átvevő hadsereggel.
Négy évi börtönbüntetésre ítélte hétfőn egy mianmari különbíróság az ország volt vezetőjét, Aung Szan Szú Kjit, akit a koronavírus-járvány miatti előírások megszegésében és a közrend megzavarásában találtak vétkesnek – közölte a mianmari junta szóvivője, Zaw Min Tun a sajtóval hétfőn.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője az Európai Unió nevében közzétett nyilatkozatában elítélte, és „politikai indíttatásúnak” nevezte az egykori mianmari vezetőre kiszabott börtönbüntetést.
Kijelentette: az ítélet „a demokrácia jelentős visszaesését mutatja, és újabb lépést jelent a jogállamiság lebontása és az emberi jogok további megsértése” felé Mianmarban.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a hadsereg cselekedetei a nép akaratának teljes elutasítását mutatják. Ezzel kapcsolatban elengedhetetlennek nevezete, hogy a katonai hatóságok lehetővé tegyék az ország gyors visszatérését a demokrácia útjára.
Ezt megelőzőn Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa ítélte el az egykori mianmari vezetőre kiszabott büntetést. „Politikailag motivált kirakatpernek” nevezte a bírósági eljárást, és Szú Kji azonnali szabadon bocsátását követelte.
A Szú Kji elleni ítélet „újabb ajtót zár be a politikai párbeszéd lehetősége előtt” Mianmarban, és ez csak tovább fogja mélyíteni a februári katonai hatalomátvétellel szembeni ellenérzéseket – fogalmazott az emberi jogi főbiztos Genfben kiadott közleményében.
A februári puccsig az ország de facto vezetőjének számító 76 éves, Nobel-békedíjas Aung ellen 12 ügyben emeltek vádat elmozdítása óta, egyebek között az export-import szabályok és államtitok megsértése, valamint korrupció miatt, és összesen akár több mint száz év börtönbüntetést is kaphat.
Eközben a hét végén újabb tüntetéseket tartottak az ország legnagyobb városában, Rangunban, ahol a hadsereg hatalomátvétele ellen békésen tiltakozó emberek közé katonai teherautó hajtott, szemtanúk és a megmozdulás szervezői szerint három embert halálra gázoltak.
Ramanatan Balakrisnan, az ENSZ mianmari koordinátora közleményben a felelősök megbüntetését sürgette, az Egyesült Államok ranguni nagykövetsége szintén elítélte a történteket.
A The Global New Light of Myanmar című kormánypárti napilap „törvénytelen zavargást” emlegetett, hozzátéve, hogy a hatóságok nyolc tüntetőt letartóztattak. A lap nem tett említést halálos áldozatokról.
A hadsereg februárban vette át a hatalmat, és Aung mellett az általa vezetett kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt számos politikusát letartóztatták. A hadsereg azzal indokolta a hatalomátvételt, hogy a kormány nem vette figyelembe a tavaly novemberi választással kapcsolatos panaszait. A választást toronymagasan az NLD nyerte.
Michelle Bachelet közleményében kitért arra is, hogy a puccs óta a hadsereg több mint tízezer embert vett őrizetbe, és legalább 175 olyanról tudnak, aki a rossz bánásmód, illetve a kínzások következtében életét vesztette. A főbiztos követelte, hogy bocsássanak szabadon mindenkit, akit törvénytelenül vettek őrizetbe a mianmari hatóságok.
Nyilatkozatában Josep Borrell szintén az összes politikai fogoly és a puccs óta önkényesen fogva tartottak azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására szólított fel.
Forrás: MTI