Egy Mi Hazánk-os törvénymódosítás védi meg Karácsony Gergelyt?
A feloszlatást akár hét képviselő is tudja blokkolni és épp ennyi képviselőből áll a Párbeszéd-DK frakció.
Egyelőre nem nagyon látni, hogyan lesz többsége Karácsony Gergely főpolgármesternek vagy bármely más politikai erőnek a fővárosi közgyűlésben, ezért egyre több szó esik a fővárosi közgyűlés feloszlatásáról és az új választások kiírásáról. Erről legutóbb Kovács Gergely, az MKKP elnöke, a XII. kerület megválasztott polgármestere beszélt, aki úgy látja, hogy egy éven belül feloszlik a közgyűlés. Ettől függetlenül úgy néz ki, beül a testületbe, s mint mondta, ennek inkább magánéleti okai vannak.
De a főpolgármesterrel kapcsolatos véleményét is kifejtette, elmondása szerint Karácsony Gergellyel meglehetősen kritikus. „Tényleg nem azt láttam az elmúlt öt évben a fővárosban, amit vártam volna. Nem feltételezem róla, hogy korrupt lenne, vagy hogy ne lenne jószándékú, de szerintem túllőtt a célon néhány esetben, ami a kompromisszumokat illeti. Mondjuk Zuglóban” – fogalmazott egy interjúban. De visszatérve a közgyűlés témájára, a 24.hu az Indexre hivatkozva azt írja, a patthelyzetet részben az okozta, hogy tavaly év végén változtatták meg a játékszabályokat:
A Mi Hazánk egyik képviselőnek javaslatát a kormánypártok kétharmados többséggel támogatva visszahozták a listás szavazást, amelyet 2014-ben épp a Fidesz vezetett ki. Ha maradt volna a korábbi rendszer, vagyis ha a kerületi polgármesterekből (kilenc kompenzációs listáról bejutó képviselővel együtt) állna továbbra is a közgyűlés, akkor Karácsonyéknak kényelmes többsége lenne. Most azonban 10-10 képviselője van a Fidesznek és a Tisza Pártnak, hét a Párbeszéd-DK-MSZP-nek, 3-3 pedig az MKKP-nek és Vitézyéknek – részletezik a cikkben.
Igen ám, de az Index kiszúrta, hogy a Mi Hazánk javaslata a fővárosi közgyűlés feloszlatási szabályait is megváltoztatta: a korábbi minősített többség helyett a képviselők négyötödének igen szavazata szükséges a közgyűlés feloszlatásához, vagyis nem 17, hanem 27 képviselő voksa kell az új választás kiírásához. Ez azt jelenti, hogy a feloszlatást akár hét képviselő is tudja blokkolni és pont ennyi képviselőből áll a Párbeszéd-DK frakció – emelik ki.
A négyötödös feloszlatási szabály egyedül a fővárosi közgyűlésre vonatkozik, az ország többi önkormányzatánál elég a minősített többség, vagyis az képviselők több mint felének a támogatása. De korábban arról is beszámoltunk, hogy Demszky Gábor egykori főpolgármester Karácsony győzelmére úgy utalt, hogy az „valójában vereség”. „Aki az ő ismertségével és pozíciójából nem nyer nagyon, az valamit rosszul csinált. Változtatni kell, amihez új emberek kellenek” – jelentette ki.