A Meta és a TikTok nem igazán akar fizetni az EU új törvényének megfelelően
A vállalatoknak fizetniük kell, ám most kifogásolják az összegeket különböző okokra hivatkozva.
Mint ismert, a techvállalatokra új uniós szabályok vonatkoznak, így a Metának és a TikToknak is a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) által előírt szigorú új tartalommoderálási szabályok betartatásával megbízott uniós szabályozóknak kell fizetniük a meghatározott összegeket. Csakhogy mind a Meta, mind a TikTok kifogásolja az esetükben megállapított összegeket.
Noha a díj felső határa a vállalat nyereségének 0,05 százaléka, a Meta nem örül annak, hogy a veszteséges vállalatoknak nem kell fizetniük, míg a TikTok – mely 11 millió eurót fizet – azt is kifogásolja, hogy a felhasználói számokat milyen módszertannal számították ki a 3,9 millió eurós díj kikalkulálásához. Ben Walters, a Meta EMEA-régióbeli (Európa, a Közel-Kelet és Afrika -a szerk.) politikai kommunikációért felelős szóvivője a Verge-nek nyilatkozva úgy fogalmazott:
Morgan Evans, a TikTok vállalati és politikai kommunikációért felelős igazgatója hasonlóképpen felháborodva nyilatkozott az ügyben:
A DSA értelmében a nagyon nagy online platformként (VLOP) azonosított 20 vállalatnak kell finanszíroznia a blokk új moderálási szabályainak végrehajtását: a Meta és a TikTok érthető módon az érintett vállalatok élbolyába került, hiszen legalább 45 millió havi aktív felhasználóval rendelkeznek az EU-ban. A DSA úgy osztja fel a végrehajtási költségeket, hogy a legtöbb felhasználóval rendelkező vállalatok többet fizetnek, kivéve, ha veszteségesek voltak.