Újabb szakmát tehet tönkre a mesterséges intelligencia
Paul McCartney, a legendás Beatles egykori tagja aggodalmát fejezte ki a brit kormány tervezett szerzői jogi módosításával kapcsolatban, amely szerinte végzetes hatással lehet a művészvilágra.
A világhírű zenész a BBC-nek adott interjújában beszélt arról, hogy az új jogszabály-tervezet alapjaiban rengetheti meg a kreatív iparágat, mivel megszüntetheti a művészek és írók alkotói motivációját. A brit kormány jelenleg konzultációt folytat arról, hogy miként használható fel szerzői joggal védett tartalom a mesterséges intelligencia modellek betanítására.
A kérdés világszerte megosztja a szakmát, miközben számos alkotó és vállalat jogi úton próbálja megakadályozni műveik engedély nélküli felhasználását a mesterséges intelligencia fejlesztése során. Ezzel párhuzamosan egyes médiacégek és kiadók már licencszerződéseket is kötöttek MI-fejlesztőkkel, hogy engedélyezzék tartalmaik felhasználását a modellek betanításához.
A brit kormányzat február 25-ig tartó egyeztetési időszakot hirdetett, amelynek során olyan kulcskérdéseket vizsgálnak, mint a kreatív szektor és az MI-fejlesztők közötti bizalom erősítése, valamint az alkotók megfelelő díjazásának biztosítása műveik felhasználása esetén.
McCartney határozott üzenetet fogalmazott meg a döntéshozók felé: „Mi vagyunk az emberek, önök a kormány. Az önök feladata megvédeni minket.” A zenész arra kérte a kormányt, hogy gondolja át terveit, és tegye elsődlegessé az alkotóművészek védelmét, különben elveszíthetjük őket.
A történet sajátos fordulata, hogy 2023 novemberében maga McCartney és Ringo Starr is mesterséges intelligenciát használt, amikor John Lennon 1977-es demófelvételéről kinyert vokállal készítették el a „Now And Then” című dalt.