Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több mint 1 millió dollárért kelt el egy robot által festett kép

Alan Turing matematikus félig absztrakt portréján a tudós fél arca látható egy sötét háttér előtt, az alkotó pedig egy Ai-Da nevű robot.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Sotheby's
Külföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy november 7-i aukción több mint 1 millió dollárért kelt el a portré, amely Alan Turing brit matematikust, a mesterséges intelligencia isteneként ábrázolja. A kép alkotója nem a hagyományos értelemben vett művész, hanem egy mesterséges intelligencia által hajtott humanoid robot – írják a beszámolóban. A kísérletet Aidan Meller egykori galerista ötlete szülte, aki közel 30 fős csapatával dolgozott együtt a robot megépítésén.

A robotot többször is úgy öltöztették fel, mint egy női művészt, és Ada Lovelace, a 19. századi matematikus tiszteletére az Ai-Da nevet adták neki. A Sotheby’s digitális művészeti akcióján kezdetben 120-180 ezer dollárra taksálták a művet, de 27 ajánlat érkezett rá, végül egy anonimitását megőrző amerikai vevő 1,1 millió dollárt adott érte. Meller a bevétel felhasználásáról azt mondta, hogy „mindent visszaforgatunk a projektbe” – írja a Telex a New York Times-ra hivatkozva. Soron kívül Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

A cikk szerint a műalkotás folyamata összetett volt. Ai-Da programozása Turing fényképét értelmezte, és 15 egyedi festményt készített az arcának különböző részei alapján. A munkákat ezután lefényképezték, és feltöltötték egy számítógépre, amely az Ai-Da nyelvi modelljét használva döntött egyetlen festmény összeállításáról, amelyet aztán egy 3D-s nyomtatóval készítettek el. Ugyanakkor tény, nem ez az első eset, hogy egy MI alapú alkotást aukción értékesítenek.

2018-ban a Christie’s 432,5 ezer dollárért eladott egy festményt, amelyet egy francia startup algoritmusával készítettek – jegyzik meg. Korábban arról is beszámoltunk, hogy elhunyt zenei legendák hangjával élnek vissza, milliónyi feldolgozást tettek közzé: megoldást kellett találni rá, hogy se a jogok, se a zenei kreativitás ne sérüljön. Egy kutatás szerint legtöbbször Elvis Presley, Freddie Mercury és Kurt Cobain hangját használják.

Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy a mesterséges intelligencia már a régészetben is érezteti hatását, a Yamagata Egyetem munkatársai AI-képelemzők segítségével ugyanis 303 több ezer éves geoglifát fedeztek fel a perui Nazca-völgyben. Az emberi szem számára láthatatlan vonalakat a modern technológia segített feltárni, a Masato Sakai vezette csapat pedig számos ismert forma alapján végezte el a kereséseket, mígnem az MI légi fotókról azonosította az eddig még nem ismert rajzokat.

Gyártósorra küldette Putyin Oroszország rendkívül félelmetes rakétáját

Az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta Oroszország egyik félelmetes fegyvere, amit tömeggyártásra küldenek.

Videón Cristiano Ronaldo 911. gólja, nagyot megy

Cristiano Ronaldo a 911. góljának is úgy örült, mint az elsőnek, bár a győzelem elmaradt, vereség lett a vége.