Több mint 1 millió dollárért kelt el egy robot által festett kép
Alan Turing matematikus félig absztrakt portréján a tudós fél arca látható egy sötét háttér előtt, az alkotó pedig egy Ai-Da nevű robot.
Egy november 7-i aukción több mint 1 millió dollárért kelt el a portré, amely Alan Turing brit matematikust, a mesterséges intelligencia isteneként ábrázolja. A kép alkotója nem a hagyományos értelemben vett művész, hanem egy mesterséges intelligencia által hajtott humanoid robot – írják a beszámolóban. A kísérletet Aidan Meller egykori galerista ötlete szülte, aki közel 30 fős csapatával dolgozott együtt a robot megépítésén.
A robotot többször is úgy öltöztették fel, mint egy női művészt, és Ada Lovelace, a 19. századi matematikus tiszteletére az Ai-Da nevet adták neki. A Sotheby’s digitális művészeti akcióján kezdetben 120-180 ezer dollárra taksálták a művet, de 27 ajánlat érkezett rá, végül egy anonimitását megőrző amerikai vevő 1,1 millió dollárt adott érte. Meller a bevétel felhasználásáról azt mondta, hogy „mindent visszaforgatunk a projektbe” – írja a Telex a New York Times-ra hivatkozva.
Ai-Da's alan turing painting makes history as first work sold by humanoid robot at @Sothebys https://t.co/GpVYt5tiBg pic.twitter.com/3KyqTXIVqJ
— designboom (@designboom) November 8, 2024
A cikk szerint a műalkotás folyamata összetett volt. Ai-Da programozása Turing fényképét értelmezte, és 15 egyedi festményt készített az arcának különböző részei alapján. A munkákat ezután lefényképezték, és feltöltötték egy számítógépre, amely az Ai-Da nyelvi modelljét használva döntött egyetlen festmény összeállításáról, amelyet aztán egy 3D-s nyomtatóval készítettek el. Ugyanakkor tény, nem ez az első eset, hogy egy MI alapú alkotást aukción értékesítenek.
2018-ban a Christie’s 432,5 ezer dollárért eladott egy festményt, amelyet egy francia startup algoritmusával készítettek – jegyzik meg. Korábban arról is beszámoltunk, hogy elhunyt zenei legendák hangjával élnek vissza, milliónyi feldolgozást tettek közzé: megoldást kellett találni rá, hogy se a jogok, se a zenei kreativitás ne sérüljön. Egy kutatás szerint legtöbbször Elvis Presley, Freddie Mercury és Kurt Cobain hangját használják.
Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy a mesterséges intelligencia már a régészetben is érezteti hatását, a Yamagata Egyetem munkatársai AI-képelemzők segítségével ugyanis 303 több ezer éves geoglifát fedeztek fel a perui Nazca-völgyben. Az emberi szem számára láthatatlan vonalakat a modern technológia segített feltárni, a Masato Sakai vezette csapat pedig számos ismert forma alapján végezte el a kereséseket, mígnem az MI légi fotókról azonosította az eddig még nem ismert rajzokat.