MI hatása a munkaerőpiacra: akár súlyos munkanélküliség is jöhet
Egy felmérésben arra keresték a választ, milyen hatással lesz az MI a munkaerőpiacra. A megkérdezett nagyvállalatok válaszai alapján már 2030 előtt drasztikus változások jöhetnek.
Az utóbbi években többször felmerült, a mesterséges intelligencia vajon milyen hatással lesz a munkaerőpiacra. Nos, az optimista tippek szerint összességében nem csökken majd a kereslet az emberi munkára, csak esetleg más területeken lesz majd ránk szükség (melyekhez új készségek is szükségesek lesznek, így adódhatnak nehézségek), a pesszimista becslések alapján azonban súlyos munkanélküliség járhat az MI elterjedése nyomában. Az utópista elgondolásban valóban kevesebb munka lesz, de ez nem gond, mert majd bevezetik az alapjövedelmet az államok, egyszerűen csak több lesz a szabadidőnk.
A Világgazdasági Fórum (WEF) friss Future of Jobs jelentésében egy globális felmérés eredményét hozta nyilvánosságra, eszerint bizony már a következő években jelentős emberimunka-igényt csökkentő hatása lesz az MI-nek bizonyos ágazatokban, más területeken viszont sok új pozíció fog keletkezni (több, mint amennyi megszűnik). A kutatásban válaszoló vállalatvezetők 41%-a úgy nyilatkozott, tervei szerint már 2030-ig leépíti a dolgozók egy részét, mivel a mesterséges intelligencia kiváltja őket. De a világszerte megkérdezett több száz nagyvállalat egyéb kérdésekben is őszinte választ adott.
Eszerint 77% 2025 és 2030 között át- és továbbképzést tervez meglévő munkavállalóinak, hogy azok jobban tudjanak együtt dolgozni az MI-vel. A dolgozók egy részét tehát elbocsátják, míg aki marad, annak lehet, hogy egy robot lesz a közvetlen munkatársa. A folyamat ráadásul már el is kezdődött, az elmúlt években több technológiai cég (pl. Dropbox, Duolingo) vezetése is a mesterséges intelligenciára hivatkozott, amikor létszámleépítést jelentett be. A jelentésből egyúttal az is kiderül, milyen szakmákban csökken a leggyorsabban a kereslet a munkaerőre, vélhetően már nem függetlenül az automatizációtól.
Az egyszerűbb munkákat végző postai, banki alkalmazottak, adminisztratív pozíciókat elfoglalók száma hanyatlik, de ott van a listán a pár évvel ezelőtt még kimondottan piacképes szakmának tűnő grafikus is – részletezik. A WEF egyébként összességében inkább derűlátó a folyamatokat illetően, azt írják, a generatív mesterséges intelligencia elsődleges hatása a munkahelyekre az emberi készségek „ember-gép együttműködésen” keresztüli „kiegészítésében” rejlik, nem pedig a teljes helyettesítésben – szemlézte a Telex.
Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy kampányszerű, elaprózott létszámleépítés zajlik a Magyar Postánál, ám nemcsak a bezárt postákból küldenek el embereket, hanem a működő hivatalokból is. A részletekről itt olvashat bővebben. Mindemellett azt is megírtuk, hogy MI-t használva a szűréseken több mellrákos esetet sikerült diagnosztizálni: a német kutatók szerint 20 megbetegedés észrevétlen maradt volna.