Hamarosan az egész internetet a mesterséges intelligencia generálhatja
Szakértők szerint a jövőben a világháló az MI térhódítása miatt teljesen felismerhetetlenné válhat.
A Koppenhágai Jövőkutató Intézet (CIFS) szakértői úgy gondolják, az MI által generált tartalmak révén a robotok és az algoritmusok átvehetik az irányítást nemcsak a digitális, hanem a valós térben is, ezért veszélyesnek tartják a metaverzum felé történő átállást.
Timothy Shoup, a CIFS elemzője úgy becsülte meg, hogy 2025 és 2030 között az interneten fellelhető tartalmak 99-99,9 százaléka mesterséges intelligenciával előállított anyag lesz, melyek létrehozásához az OpenAI GPT-3-hoz hasonló algoritmusok jelentősen hozzájárulhatnak.
„Az év elején az OpenAI kiadta a DALL-E-t, ami a GPT-3 12 milliárd paraméteres változatát használja a természetes nyelvi bemenetek felismerésére és értelmezésére, valamint a megfelelő képek generálására. A DALL-E most már képes fotókat készíteni valósághű tárgyakról és a realitásban nem létező objektumokról is” – írták a szakemberek.
Alapvetően nem ördögtől való ötlet, hogy az MI-k webes tartalmakat hoznak létre, hiszen munkájukkal olyan virtuális világokat lehetne teremteni, amelyek befogadóbbak és toleránsabbak, nem mellesleg kreativitás szempontjából is rengeteg lehetőség rejlik bennük.
Ehhez azonban a mesterséges intelligencia jelenlegi realitásának átfogó átrendezésére lenne szükség, ami napjainkban széles körben ismert arról, hogy alkotói elfogultságait reprodukálja, illetve félretájékoztat, továbbá gyakran kirekesztő és rasszista megjegyzéseket tesz.