Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A mesterséges intelligencia forradalmasíthatja az életünket, de vajon bízhatunk-e benne?

Életünk átalakításának egyik kulcsfontosságú tényezője az MI, ám egyben hátborzongató belegondolni abba, hogy a jövő embereinek mindennapjait robotok és algoritmusok határozhatják meg.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A CES konferencián Pat Bird MI-mérnök és szoftverfejlesztő arról beszélt, hogy az emberek bizalmának megszerzése a mesterséges intelligencia iránt elengedhetetlen ahhoz, hogy leküzdjük az eddigi aggályainkat.

Sokan – nem meglepő módon – életidegennek tartják a technológiát, és folyamatosan azon tűnődnek, ki tervezhetett bizonyos robotokat és algoritmusokat, illetve kik működtethetik őket. Ennek következtében kényelmetlenül érzik magukat, ha kapcsolatba kerülnek velük, amin csak az változtathat, ha meggyőzik őket arról, hogy nem egy ellenséges találmányról van szó. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Baird ugyanakkor figyelmeztetett, hogy túlzott bizalom is kialakulhat abban az esetben, ha az emberek a robotok hatására felhagynak a kritikus gondolkodással. Példaként hozta fel az önvezető autókba vetett bizalmat, ami rengeteg halálos kimenetelű közúti balesetben eszkalálódott, ugyanis az emberek elhitték, hogy mostantól lehetséges anélkül járművet vezetni, hogy hozzáérnének a volánhoz.

A szakember úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligenciák valószínűleg állandósítják a társadalomban már meglévő egyenlőtlenségeket, érvelése szerint ugyanis a szoftverek tükrözik az őket létrehozó emberek értékeit és elfogultságait, így a társadalom tükörképeivé válnak.

Kollégája, Joseph Murphy, aki beszédfelismeréssel foglalkozik, elismerte az iparágát érintő káros előítéleteket, ám úgy véli, hogy összességében a szektor fellendülése figyelhető meg – a lényeg szerinte az, hogy az adatokat úgy képezzük le, hogy azok valóban a lakosság akaratát reprezentálják.

A szkepticizmus nagy része a mesterséges intelligenciával kapcsolatos mítoszokban gyökerezik,így ahhoz, hogy a technológia széles körben elterjedjen, a felhasználók és a szabályozók körében jó hírnevet kell szereznie, ez pedig korántsem lesz egyszerű feladat.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.