A mesterséges intelligencia segíthet megfejteni a dinoszauruszok kihalásának titkait
65 millió éve történt, de még mindig rengeteg tudóst foglalkoztat.
A mesterséges intelligencia új távlatokat nyit a kutatók számára, akik most alaposabban megvizsgálhatják az őskor egyik legnagyobb talányát, vagyis a dinoszauruszok tömeges kihalásának okait.
Az őslények szakértői két táborra oszlanak, az egyik csoport szerint vulkáni tevékenység okozta a dinoszauruszok vesztét, míg a másik inkább úgy vélekedik, hogy egy hatalmas űrszikla becsapódása tett pontot 165 millió éves uralmuk végére.
A végeredmény ugyanakkor hasonló volt, hiszen mindkét kataklizma olyan klimatikus változásokat idézett elő, amit a Föld uralkodó faja nem volt képes átvészelni. Emiatt aztán földtörténeti léptékben mérve viszonylag gyorsan kipusztultak.
A közelmúltban a Dartmouth College tudósai ugyanakkor elvégeztek egy számítógépes szimulációt, ami kimutatta, hogy egy aszteroida valószínűleg nem volt képes olyan mértékű klímakárokat okozni, mely a teljes kihaláshoz vezetett.
Ezzel szemben a vulkanikus tevékenységből a légkörbe jutó gázok és törmelékek elegendők voltak ahhoz, hogy globális kihalást okozzanak. A kitörések nem egyedi katasztrófák voltak, a szimuláció alapján ugyanis csaknem egymillió évig tarthattak.
Többen szkeptikusak maradtak az eredményekkel kapcsolatosan, mondván, azok továbbra sem adnak végleges válaszokat. Hiszen – bár az aszteroida összességében kevesebb gázt és törmeléket szabadított fel, mégis jóval gyorsabban zajlott le és pusztítóbb volt a hatása.
Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a tudomány világa ezúttal is profitált a mesterséges intelligencia tudásából, és olyan munkafolyamatokat rövidítettek, melyek korábban akár évekig is eltarthattak.
A szimulációk során kiemelt szerepe lehet a mesterséges intelligenciának, hiszen így különböző elméleteket lehet megerősíteni, vagy éppen elvetni, ráadásul az adatgyűjtés és az adatelemzés is minden eddiginél átfogóbbá és gyorsabbá válhat – írja a Cybernews.