Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mesterséges intelligencia alkotta újra Beethoven befejezetlen szimfóniáját

Zenészek, történészek és tudósok egyesítik erejüket, hogy „létrehozzanak valamit, amit maga Beethoven is megírhatott volna”.

...svg content...Fotó: Unsplash/Darius Soodmand
Kult
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A történelem egyik leghíresebb zeneszerzője a jövő héten egy új művet ad át a síron túlról – egy modernkori zeneszerzőkből, zenetudósokból és informatikusokból álló csapat segítségével. Beethoven élete utolsó éveiben kezdte el azt, ami a tizedik szimfóniája lett volna. Rossz egészségi állapota azonban megakadályozta abban, hogy néhány zenei vázlatnál többet befejezzen, mielőtt 56 éves korában, 1827-ben meghalt.

„Ezekből a töredékekből most mesterséges intelligencia segítségével egy teljes zeneművet alkottak” Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

– írta a Classic FM honlapja.

A projekt vezető informatikusa, Ahmed Elgammal professzor kifejtette, hogy a Rutgers Egyetemen működő Playform AI startup cég csapata „megtanította egy gépnek Beethoven teljes művét és alkotói folyamatát is”. Ezt az elemzést aztán az utolsó szimfóniájának kezdeteire alkalmazták, „hogy létrehozzanak valamit, amit maga Beethoven is megírhatott volna” – írta Elgammal a The Conversation című lapban megjelent cikkében.

Walter Werzowa osztrák zeneszerzőt is felkérték, hogy állítson össze egy újfajta kompozíciót, amely integrálja Beethoven műveit az AI által generált anyaggal. Egy számítógépes zenei szakértő átírta Beethoven vázlatait, és feldolgozta a teljes életművét, hogy az AI-t pontosan betanítsák. Egy tudós pedig segített megfejteni és átírni Beethoven vázlatait a szimfóniához, hogy megpróbálja megérteni az alkotói folyamatot. Az így született zenemű premierje október 9-én lesz a Telekom Forumban, Beethoven szülőhelyén, Bonnban.

Elgammal azonban nem számít arra, hogy mindenkinek tetszeni fog:

„Vannak, akik azt mondják majd, hogy a művészeteknek nem szabadna a mesterséges intelligenciát alkalmazniuk, és hogy a mesterséges intelligenciának semmi keresnivalója nincs abban, hogy megpróbálja lemásolni az emberi alkotófolyamatot”.

Az elfogadásnak ennek ellenére mégis van néhány korai jele.

„Az első teszt az volt, hogy egy szakértő közönség meg tudja-e határozni, hol végződnek Beethoven művei, és hol kezdődik az AI extrapolációja. Amikor nem tudták eldönteni, a csapat tudta, hogy jó úton járnak”.

Beethoven tizedik szimfóniája mostantól a mesterséges intelligenciával támogatott kompozíciók exkluzív csoportjához csatlakozik. 2019-ben Schubert utolsó szimfóniáját is szoftveresen fejezték be, egy Huawei okostelefonról írja a Week.

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.