Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Merkel úgy érzi, semmiért nem kell bocsánatot kérnie Oroszország kapcsán

Angela Merkel volt német kancellárt egyre többször vádolják azzal, hogy kiszolgáltatta az európai energiapolitikát Oroszországnak.

...svg content...Angela Merkel korábbi német kancellár a német szövetségi gyûlés ülésére érkezik a német parlament egyik épületébe, a Paul Löbe házba,Berlinben 2022. február 13-án. Az 1472 tagú Szövetségi Konventben ezen a napon választják meg az ország új államfõjét. A szavazás titkos és szükség szerint többfordulós. MTI/AP/DPA/Christophe Gateau
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A korábbi kancellár azért is gyakran kap kritikákat, hogy a 2014-es kelet-ukrajnai háború kapcsán diplomatikus megoldásra akart jutni Oroszországgal, amelynek végül az lett az eredménye, hogy Moszkvát nem ismerték el részes félként a konfliktusban.

Ukrajna korábban ezért erősen kardoskodott, ugyanis már akkor is egyértelmű volt, hogy a donyecki és luhanszki szakadárok orosz fegyverekkel lövik az ország egykoron prosperáló keleti iparvidékét. Arról nem is beszélve, hogy orosz katonák is harcoltak a lázadók oldalán. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Angela Merkel, a polgárháborút befagyasztó Minszki Megállapodás egyik fő mediátora és támogatója most a német sajtónak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte semmi probléma nem volt azzal, hogy tárgyalás útján akart megoldást találni:

„A diplomáciai nem hibás attól, hogy nem működik. Nem igazán értem, miért kellene azt mondanom, hogy hiba volt. Nem fogok ezért bocsánatot kérni”

Merkel azt viszont elismerte, hogy a korábbi német kormányok külpolitikája Oroszország irányában abban a tekintetben volt kudarcos, hogy nem sikerült felépíteni egy stabil lábakon álló biztonsági architektúrát – idézte a Hromadske:

„Tehettünk volna többet, hogy elkerüljük ezt a tragédiát? Nagyon erősen próbálkoztam. Sajnálatos, hogy ez végül nem működött”

Angela Merkel kijelentette azt is, hogy 2008-ban határozottan ellenezte a NATO keleti terjeszkedésének gondolatát, köztük Ukrajna és Grúzia felé, mert állítása szerint már akkor tudta, hogy Putyin hatalmas károkat tudna okozni Ukrajnának.

Áprilisban Volodimir Zelenszkij pont erről beszélt, hogy a NATO 2008-ban megígérte nekik a potenciális tagságot, akkor lett volna lehetőség kirángatni Ukrajnát a NATO és Oroszország közötti szürkezónából, ezt azonban elmulasztották.

2008-ban ugyanis megkaphatta volna Ukrajna az akciótervet, amely alapján taggá válhattak volna, azonban a német sajtó alapján tudjuk, hogy ezt Angela Merkel és az akkori francia elnök, Nicolas Sarközy is ellenezte, többek között az „Oroszország felé mutatott tiszteletből” – nem véletlen, hogy Zelenszkij meghívta Bucsába a két volt államfőt, hogy lássák, mihez vezetett a megalkuvás.