Sorban állnak a megüresedett pozíciókért a mentőknél
Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója elmondta, az elmúlt években őket nem érintette az orvoshiány, mivel sokan dolgoznak másod-, harmad- és negyedállásban is, ezenfelül többletforrást is kaptak a megnövekedett feladatokhoz.
Csató Gábor a Világgazdaságnak adott interjújában kiemelte, már több mint 1,7 millió covid-tesztet csináltak az OMSZ munkatársai, az autóik ötmillió kilométerrel többet mentek, mint a korábbi években. A pandémia alatt megduplázódott a bajtársak feladata, sőt, voltak napok, amikor tízszeres terhelés hárult rájuk.
„Az egyik legnagyobb egészségügyi állománnyal rendelkezünk: közel 8500 fő dolgozik nálunk, vannak olyan térségek az országban, amelyekben mi vagyunk a legnagyobb foglalkoztató. Orvos bajtársaink száma nőtt az elmúlt években, de a betegellátásban szép számmal vesznek részt mentőtisztek is. Ez a hungarikumnak tekinthető szakma gyakorlatilag orvosi kompetenciával rendelkezik, mentőtisztjeink az esetkocsik háromfős egységét vezetik” – mondta.
A munkaerőhiányról a főigazgató elmondta, a mentősökbe vetett bizalom a koronavírus-járvány alatt nőtt, vonzó munkahely náluk dolgozni:
„Az elmúlt években pozitív irányba változott a fluktuációs mérlegünk, azaz többen lépnek be, mint ahányan kilépnek, vagy nyugdíjba mennek. Országos szervezet vagyunk, egyes térségekben sorban állnak a megüresedő pozíciókért.”
A mentőtisztek bruttó átlagkeresete 667 520, míg a mentőápolóké 536 963 forint. Egy mentőtiszt jelenleg átlagosan 46 százalékkal többet keres, mint 2018-ban, a mentőápolók esetében pedig 52 százalékos az emelkedés. A januári, újabb alapbérbéremelés a mainál 20 százalékkal magasabb bruttó alapbéreket jelent.