Méhtranszplantáció után született egy kisbaba Franciaországban
Múlt pénteken Franciaországban világra jött az első méhátültetés után fogant csecsemő.
Az ehhez hasonló esetek rendkívül ritkák, ugyanis a méhtranszplantáció még a 21. században is kockázatos beavatkozásnak számít, mégis néha sikerrel járnak a sebészek, és sikerül a fogantatás.
Az újszülött kislány 1,845 kilogrammot nyomott, és a Párizs külvárosában található Foch kórházban jött világra. Dr. Jean-Marc Ayoubi, a ginekológiai osztály főorvosa elmondta, az édesanya és a csecsemő is egészségesek, komplikációk nem léptek fel – adta hírül a News 24 portál.
A 36 éves édesanya méh nélkül született az úgynevezett Rokitansky-szindróma következtében, ami körülbelül minden 4,5 ezredik nőt érint világszerte.
A nő még 2019 márciusában esett át méhátültetésen, amelyet ugyanazok a sebészek végeztek el, akik a szüléskor is segítettek rajta. A méhet nem mástól, mint legközelebbi hozzátartozójától, 57 éves édesanyjától kapta.
Az első méhtranszplantáció utáni egészséges csecsemő Svédországban született 2014-ben, mindössze egy évvel azután, hogy tudományos folyóiratokban is megjelentek az átültetéssel kapcsolatos tanulmányok.
Évente átlagosan csupán egy gyermek jön világra méhátültetés után, a legutóbbi eseteket az Egyesült Államokban és Brazíliában jelentették – mindezekből látszik, mennyire ritka eseményről van szó. A sikeres transzplantáció reményt adhat azoknak a nőknek, akik genetikai vagy más okokból kifolyólag meddők, ezáltal nem kell lemondaniuk örökre arról, hogy utódot hozhassanak a világra.