Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megvédhet minket a házi készítésű maszk a koronavírustól, ha valaki tüsszent?

Egyre több kutatás támasztotta alá az egyszerű ruhaanyagokból előállított arcvédők hatékonyságát a COVID-19 fertőzéssel szemben, viszont mindez idáig kérdéses volt, mennyire effektívek ezek a maszkok abban az esetben, ha valaki a közelünkben köhög vagy tüsszög.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egyre több kutatás támasztotta alá az egyszerű ruhaanyagokból előállított arcvédők hatékonyságát a COVID-19 fertőzéssel szemben, viszont mindez idáig kérdéses volt, mennyire effektívek ezek a maszkok abban az esetben, ha valaki a közelünkben köhög vagy tüsszög.

Az Extreme Mechanics Letters tudományos lapban közzétett kutatásban az otthonokban gyakori anyagokat, úgymint a párnahuzatokat, a mindennapi ruházatokat, a mosogatórongyokat és a steppelt kendőket vizsgálták hatékonyság szempontjából – számolt be róla a Financial Express hírportál. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

A koronavírust hordozó aeroszol részecskék nagyjából 5 mikrométer átmérővel rendelkeznek, néha akár még ennél is kisebbek lehetnek, általánosságban azonban 1 milliméteresek, főleg akkor, ha a cseppecskék az emberek szájából származnak.

A köhögés, beszéd és tüsszentés során a környezetbe kikerülő cseppecskék komoly gondot jelenthetnek a maszkok esetében is, hiszen a sebesség függvényében áthatolhatnak bizonyos anyagokon, a kicsi aeroszolok pedig könnyedén átszivároghatnak a pórusokon.

A kutatók az orvosi sebészmaszkokat vették alapul a kísérleteikhez, amelyekben összesen 11 különböző anyagból készített védőfelszerelést ellenőriztek. Mindegyik arcvédőt szerkezet, szövés, súly, porozitás, vízelnyelő-képesség és anyagsűrűség szerint osztályoztak, majd megnézték, miként eresztik át a levegőt, illetve hogyan blokkolják a vírusrészecskéket.

A laboratóriumi tesztek során egy inhalátorba desztillált vizet töltöttek, ezután 100 nanométer átmérőjű fluoreszcens részecskékkel szórták tele a folyadékot, ezzel imitálva a koronavírus fertőző darabkáit.

Az inhalátor a fúvókán keresztül nagy lendületű cseppecskékkel bombázta meg a maszkokat, majd egy műanyag tálkába gyűjtötték össze a lehulló, rendkívül apró darabokat.

„Rájöttünk, hogy szinte mindegyik anyag segített abban, hogy a 100 nanométeres részecskéket meggátolja az átjutásban, ezért még a szimpla egyrétegű megoldással is védve érezhetjük magunkat.”

magyarázta Taher Saif, az Illinois-i Egyetem professzora.

A tudósok kiderítették, hogy az áteresztőbb anyagokból, mint például a pólókból vagy konyharuhákból készült két- vagy háromréteges maszkokkal el lehet érni az orvosi szájmaszkok effektivitását, miközben viselésükkor elkerülhető a fullasztó érzés is.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.