Megvan az első vakcinaszállítmány, amit az uniós exporttilalommal blokkoltak
Olaszország vált az első országgá, amely alkalmazta az Európai Unió által újonnan bevezetett szabályt, miszerint a nemzeti hatóságok engedélyéhez kötik egy-egy vakcinaszállítmány kereskedelmi blokkon kívüli exportját.
Az olasz hatóságok az uniós szabályok mentén eljárva összesen 250 000 dózisnyi Oxfordi Egyetem-AstraZeneca vakcinát blokkoltak, melyet Ausztráliába szállítottak volna – írja a Financial Times. A helyi tisztviselők értesítették Brüsszelt blokkolási szándékukról, amelynek lehetősége lett volna egyébként elutasítani az olasz kollegák döntését, ám ezt nem tették meg.
Az olaszok lépése pedig olaj lehet a globális feszültség tüzére, amely a vakcinabeszerzések körül alakult ki az elmúlt hónapok során. Az Európai Bizottság széteső beszerzése egy igencsak kimerítő hercehurcához vezetett, melyről itt írtunk részletesebben.
Ennek részeként január végén az Európai Unió úgynevezett exportkontrollt vezetett be, mely minden olyan vakcinafejlesztőre vonatkozik, amelynek a kereskedelmi blokk területén található a gyára. Ezen fejlesztőknek értesíteni kell az illetékes nemzeti hatóságokat, amennyiben az unión kívülre akarnak exportálni oltóanyagot.
Habár már több mint egy hónapja van hatályban a szabály, eddig még nem élt vele senki, már több tucat vakcina-exportot engedélyeztek. A döntés akkor nagy botrányt kavart, mivel a vakcina továbbra is hiánycikknek tekinthető, különösen a harmadik világban.
Ezzel szemben Mario Draghi, Olaszország újdonsült miniszterelnöke azt sérelmezte, hogy Brüsszel miért nem vezetett be ennél is szigorúbb kontrollt azon cégek számára, amelyek nem teljesítették a szerződéses kötelezettségeiket. Ezzel egyértelműen az AstraZenecára utalt, amellyel már január vége óta csörtében van az Európai Unió a brit-svéd cég gyártási nehézségei miatt.
Olaszország külügyminisztériuma megerősítette, hogy azért blokkolták a negyedmillió AstraZeneca-vakcina exportját, mert Ausztráliára úgy tekintenek, mint egy „nem veszélyben lévő” ország. Ezen felül azt is sérelmezték, hogy az Olaszországnak és általánosságban véve Európai Uniós országoknak szállított mennyiséghez képest túl magas számú dózist kívántak importálni az ausztrálok.