Megvan a francia mentőterv – mik az újjáépülés sarkalatos pontjai?
Bejelentette Jean Castex francia miniszterelnök, hogy 100 milliárd euró értékű gazdasági mentőcsomagot biztosítanak, mely 2021-ben a remények szerint 160 000 munkahely létrehozására lenne elegendő.
Bejelentette Jean Castex francia miniszterelnök, hogy 100 milliárd euró értékű gazdasági mentőcsomagot biztosítanak, mely 2021-ben a remények szerint 160 000 munkahely létrehozására lenne elegendő.
Még a legnagyobb gazdaságok is súlyosan megérezték a koronavírus-járvány hatását, mely szinte teljesen befagyasztotta a globális kereskedelmet, amikor a vírus terjedése elleni vesztegzárakat elrendelték. Nem történt ez máshogy Franciaországban sem, ahol csak 2020 második negyedévében 13.8 százalékot esett a GDP, amely 1945 óta nem tapasztalt mélyrepülés.
A kormánynak ráadásul nagyon szomorú jóslatai vannak az év végi, összesített zuhanásra is: nagyjából 11 százalékot eshet az éves GDP, valamint 800 000 munkahely szűnhet meg év végére. Természetesen a francia törvényhozók – mint minden más országban – gőzerővel dolgoznak, hogy a kárt valamelyest sikerüljön csökkenteni.
Ennek kereteiben született meg a legújabb gazdasági segélycsomag, mely az egekbe emeli az állami pénzköltést, ám határozott, kitűzött célokkal. A mamut méretű állami programoktól azt remélik, hogy 2021 folyamán 160 000 munkát tudnak teremteni, erre pedig 100 milliárd eurót sem sajnálnak a franciák.
A kormány saját bevallása szerint a terv kereteiben rendesen beindítják az állami szerepvállalást a gazdasági életben, valamint némi adócsökkentést is eszközölnek, a munkahelyteremtés megkönnyítése érdekében. A terv alapvetően jelentősen meghaladja a 2008-as pénzügyi válság idején készített terveket, négyszer többet fog költeni a francia állam, mint egy évtizede.
A kormány középtávú tervei szerint ezt a pénzt többek között a zöld technológiákba való befektetések elősegítésére megy, valamint számos gazdasági szektor versenyképességét is növelni kívánják, például az egészségügyi szektorét. „A terv nem csak a krízis ejtette sebek begyógyítására szolgál, hanem a jövő alapjait teszi le” – mondta Castex a Le Figaro napilapnak.
Emmanuel Macron elnök is kommentálta a rekordmértékű gazdasági intervenciót, szerinte ez egy fontos nulladik lépése „2030 Franciaországának megteremtésére”, mely hatalmas hangsúlyt fektetne a gazdasági működés szénhidrogén-függőségének csökkentésére, valamint a vállalati versenyképességének növelésére.
A következő két évben ráadásul nagyjából 35 milliárd eurónyi adócsökkentést is véghez visznek, mely elsősorban a vállalati szektort érinti. Ezen felül 30 milliárd euró értékű zöldtámogatások várhatók. Azt ugyanakkor kiemelik, hogy Németországgal ellentétben olyan specifikus intézkedések, mint a vásárlóerő növelése – egyelőre – nem szerepel a tervek között.