300 millió koronavírus-védőoltást ígér év végéig egy gyógyszergyártó
Csütörtökön jelentette be a brit gyógyszeripari óriás, az AstraZeneca, hogy 2020 végéig körülbelül 300 millió adag COVID-19 elleni védőoltást gyártanak le a potenciális ellenszerből, amit az Oxfordi Egyetem tudósai fejlesztetek.
Csütörtökön jelentette be a brit gyógyszeripari óriás, az AstraZeneca, hogy 2020 végéig körülbelül 300 millió adag COVID-19 elleni védőoltást gyártanak le a potenciális ellenszerből, amit az Oxfordi Egyetem tudósai fejlesztenek.
A brit gyógyszergyártó egy 750 millió dollár értékű üzletet között a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetséggel (GAVI), valamint a Járványügyi Felkészüléssel Kapcsolatos Innovációval Foglalkozó Koalícióval (CEPI), amit az AstraZeneca „fontos sarokkőnek” nevezett a védőoltás előállítása felé vezető úton.
A megállapodás alapján a CEPI fogja intézni a védőoltás sorozatgyártását, míg a GAVI felel majd a beszerzései munkálatokért. A gyógyszergyár ezen felül az indiai Serum Intézettel is kötött egy licencszerződést, melynek értelmében 1 milliárd adag védőoltást fognak elérhetővé tenni Indiában és egyéb fejlődő országokban.
Az együttműködés további lépcsőfokaként az Egészségügyi Világszervezet (WHO) koronavírus elleni harc során felhasznált eszközökhöz könnyebb hozzáférést biztosító részlege, illetve a Bill és Melinda Gates alapítvány pedig azért lesz felelős, hogy világviszonylatban egyenlő és igazságos mértékben történjen a védőoltás disztribúciója.
A szóban forgó, Oxfordi Egyetem által előállított védőoltás jelenleg az emberi kísérleti fázisnál jár, ahol is körülbelül 10 000 önkéntes felnőtt részvételével vizsgálják, hogy emberre nézve a vakcina biztonságos és hatékony-e. Ez alapvetően egy hosszabb procedúra lenne, viszont a járvány legyőzéséért folytatott versenyfutás jelentős mértékben meggyorsította a folyamatot.
Az AstraZeneca a hivatalos weboldalán közzétett közleményében úgy fogalmazott, tisztában vannak vele, hogy arra is van esély, hogy nem lesz sikeres az oxfordiak vakcinája, viszont elkötelezettek az előállítási folyamatok meggyorsítása és a védőoltás globálisan történő szétosztása mellett.
Kapcsolódó hírünk: