Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Meglepő eredményre jutott a kutyák szaglását vizsgáló magyar kutatás

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói meglepő különbségeket találtak a különböző kutyafajták szaglási képességeiben.

Meglepő eredményre jutott a kutyák szaglását vizsgáló magyar kutatásFotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Scientific Reports című tudományos folyóiratban megjelent kutatásban több mint ötszáz különböző fajtájú kutya szaglási képességét vizsgálták, ugyanis arra voltak kíváncsiak, hogy az eredetileg szaglásra (pl. kopók), együttműködésre (pl. juhászkutyák) vagy mindkettőre (pl. vizslák) szelektált fajták között van-e különbség a keresési teljesítményben.

A vizsgálatban egy egyszerű, de hatékony tesztet, a Természetes Keresési Feladatot alkalmazták, amelyet korábban farkasokon is sikeresen használtak. A feladat során a kutyáknak egy cserépsor egyik eleme alatt elrejtett jutalomfalatot kellett megtalálniuk, tréning nélkül, pusztán a természetes táplálékszerző ösztönükre hagyatkozva – derül ki az intézmény közleményéből.

Érdekes, hogy a terelésre szelektált border collie-k jobban teljesítettek, mint a golden retrieverek, a magyar/német vizslák vagy a basset houndok/vérebek, amelyeket hagyományosan vadászatra, azaz részben szaglóképességre szelektáltak. Gyorsaság tekintetében a beagle-ök kerültek ki győztesként, ők hamarabb találták meg az elrejtett jutalomfalatot, mint a border collie-k, basset houndok/vérebek, golden retrieverek, labradorok és cocker spánielek – részletezik.

A magasabb szinten képzett kutyák nem teljesítettek jobban, sőt, meglepő módon lassabban találták meg a jutalomfalatot a feladat során. Ennek hátterében az állhat a kutatók szerint, hogy a magasan képzett kutyák számára ez a játék túl egyszerűnek tűnhetett, keresték benne a feladatot, így elbizonytalanodtak a keresés során. De – mint írják – a kutyák személyisége is szerepet játszott a sikerben: azok, amelyeket a gazdák fogékonyabbnak találtak általában a tréningre, fajtától függetlenül jobban teljesítettek.


Egy korábbi, kínai kutatás során pedig különleges kapocsra bukkantak kutya és ember között. A szakemberek érdekes megállapításokat tettek a témában, amelyről itt írtunk bővebben. Ki kell emelni: a tanulmányban olyan idegi aktivitást fedeztek fel, amely elsőként utalhat arra, hogy két különböző faj agya szinkronizálódhat.

Gyurcsány Ferenc jelenti, holnap elindul

Gyurcsány Ferenc jelenti, holnap elindul

A DK érezhetően igyekszik új szavazókat gyűjteni a 2026-os választásokra, most épp ezt egy országjárással próbálja elérni.