Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Továbbra sem lesz munkaszüneti nap december 24.

A Kúria elutasító döntést hozott a december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról szóló népszavazási kezdeményezés ügyében, amelyet eredetileg a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete indítványozott.

Továbbra sem lesz munkaszüneti nap december 24.Fotó: Adventi díszkivilágítás a karácsonyi vásárban Debrecenben 2024. december 22-én. MTI/Czeglédi Zsolt
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A legfelsőbb bírói fórum február 6-án kiadott határozatában megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság korábbi, támogató döntését. Az eredeti kezdeményezést egy magánszemély támadta meg, ami miatt az ügy a Kúria elé került.

A bírói testület állásfoglalása szerint a népszavazási kérdés nem felel meg az alkotmányos követelményeknek, mivel esetleges elfogadása törvénysértő állapotot eredményezhetne. Emellett a határozat kitér arra is, hogy a kérdés megfogalmazása nem teljesíti a választópolgári és jogalkotói egyértelműség kritériumait.

A kezdeményező szakszervezet érvelésében nemzetközi összehasonlítást alkalmazott. Rámutattak, hogy Lengyelországban 2025-től december 24. munkaszüneti nappá válik, így ott összesen 14 munkaszüneti nappal számolhatnak a munkavállalók, szemben a magyarországi 11 nappal.

A Jobbik, amely korábban törvénymódosítást is kezdeményezett az ügyben, közleményében jelezte, hogy továbbra is napirenden tartja a kérdést. A párt szerint a kormányzat korábban gazdasági okokra hivatkozva utasította el javaslatukat, azonban reményük szerint a miniszterelnök által említett gazdasági fellendülés lehetővé teheti a változtatást 2025-től.