Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meggátolják a gazdag országok a szegényebb államok covid-vakcinához való hozzáférését

Hiába az Egészségügyi Világszervezet igyekezete, egyre több fejlődő országban jelent problémát a létfontosságú védőoltások beszerzése, mivel a gazdagabb államok folyamatosan felvásárolják az oltóanyagokat.

...svg content...Székesfehérvár, 2021. március 20. Beoltanak egy nőt az orosz Szputnyik V koronavírus elleni vakcina (hivatalos nevén Gam-COVID-Vac) első adagjával a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban 2021. március 20-án. MTI/Vasvári Tamás
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A fejlődő országok a WHO segítségét kérték az ügy megoldása érdekében, ám konszenzusra egyelőre nem jutottak, így az EU, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság folytathatja a felvásárlást.

A brit kormány szóvivője szerint a pandémián nemzetközi szinten kell enyhíteni, legyen szó éppen az oltásokról vagy a gyógyszerekről, arról azonban nem beszélt, konkrétan milyen terveik vannak – olvasható a BBC tudósításában. Soron kívül Baráti tűzben lőttek le egy amerikai vadászgépet a Vörös-tenger felett

A vakcinák igazságos elosztásának nem politikai kérdésnek, hanem alapvető emberi jognak kellene lennie, ez viszont a mai, pénzügyi orientáltságú kapitalizmusban sajnos nem valósulhat meg, amire tökéletes példa, hogy míg a fejlett nyugaton hamarosan átolthatják a teljes társadalmat, addig Afrikában és a déli féltekén lévő országokban tarthatatlan a járványhelyzet.

Szakértők úgy gondolják, egy új rendszert kellene kidolgozni, amivel elősegíthetnék a szegényebb sorsú országok immunizációját, ehhez azonban nemzetközi összefogás szükséges, máskülönben értelmetlen nekivágni a projektnek.

Ha a WHO nem lép közbe, és nem szabályozza és korlátozza államonként a felvásárolható vakcinák mennyiségét, azzal elérheti, hogy egyszerűen nem fog megfelelő oltóanyag jutni a valóban rászoruló államok számára.

Korábban Joe Biden amerikai elnöknek intéztek egy nyílt levelet a gyógyszerészeti szövetségek, melyben azt kérték az államfőtől, hagyjon fel a mértéktelen vásárlással, illetve különítsen el a megvett fiolákból a fejlődő országoknak is, hiszen ha nem így tesz, azzal felgyorsíthatja a koronavírus-mutációk mértéktelen burjánzását.

Lázár János: megteremtjük a vidéki jólét feltételeit

A miniszter szerint olyan ipari központokat és munkahelyeket akarnak létrehozni vidéken, ahol az emberek „jól kereshetnek, és nem kell elhagyniuk otthonaikat a jobb lehetőségekért”.