Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A szakértő szerint ez még nem a teljes válság, ami Kína és az USA között van

Ian Bremmer, az Eurasia Group elnöke és alapítója biztos abban, hogy Nancy Pelosi látogatása csak szimbolikus jelentőségű volt. 

...svg content...Fotó: EPA/FRANCK ROBICHON
Észak-Amerika
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök tajvani látogatása nem vezetett teljes körű válsághoz Washington és Peking között – mondta Ian Bremmer amerikai politológus, az Eurasia Group elnöke és alapítója a TASZSZ-nak.

„Ez nem egy teljes körű válság, hanem egy kalibrált eszkaláció Peking részéről Pelosi házelnöknő utazása miatt” – jelentette ki.  Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Hozzátette, hogy szerinte egy ideig, nagyjából októberig vagy novemberig, a kínai kommunista pártkongresszusig, növekedni fog a fesztültség a két ország között. 

Bremmer biztos abban, hogy Pelosi útjának „csak szimbolikus jelentősége volt, és nem mozdította elő az amerikai érdekeket, ami az egyik oka annak, hogy Biden elnök és kormánya ellenezte azt”. 

„De Kínával ellentétben az Egyesült Államok demokrácia – méghozzá zűrös demokrácia –, így nagyobb kihívást jelent a stratégiai külpolitika összehangolása” – tette hozzá a szakértő.

Pelosi tajvani útja éles bírálatokat váltott ki Pekingből, amely súlyos következményekre figyelmeztette Washingtont, ha a látogatásra sor kerül. 

A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg nagyszabású hadgyakorlatokat indított Tajvan környékén, amelyek várhatóan augusztus 7-ig tartanak, ráadásul több nyersanyagot sem hajlandók szállítani Tajvannak, többek között homokot, amely a chipgyártás szempontjából kulcsfontosságú. 

Emellett Peking bejelentette nyolc kínai-amerikai együttműködési mechanizmus felfüggesztését vagy megszüntetését, valamint személyes szankciókat vezetett be Pelosi és közvetlen családja ellen.