„Meg kell vizsgálni a kínai denevérbarlangokat is, ha tudni akarjuk a vírus eredetét”
Az Egészségügyi Világszervezet által Vuhanba küldött kutatócsapat egyik tagja kijelentette, elengedhetetlen a kínai denevérbarlangok vizsgálata ahhoz, hogy feltérképezzék a koronavírus-járvány eredetét.
Peter Daszak, a kutatócsapat zoológusa és állatbetegség-szakértője elmondta, rendelkeznek már új információkkal a járvány 2019-es kitöréséről, ám erről pontosabb tájékoztatást nem adott, viszont azt leszögezte, hogy nem utal arra bizonyíték, hogy a vuhani víruslaboratóriumból „szökött ki” a vírus – idézi a Reuters.
Daszak részt vett annak idején a 2002-2003-as SARS-járvány kutatásában is, melynek sikerült visszavezetni az eredetét a Délnyugat-Kínában található Jünnan tartomány denevérbarlangjaiba. Mint mondta, nagyon hasonló kutatásokra lenne szükség most is, hogy a pontos állati eredetét meg lehessen határozni a vírusnak.
Mint a hírügynökség is írja, egyelőre nem tudni pontosan, hogy a kínai hatóságok folytatnak-e ilyen vizsgálatokat, viszont az már korábban kiderült, hogy a SARS-CoV-2-höz nagyon hasonló vírust már találtak a tudósok, szintén Jünnanban.
Daszak megerősítette, hogy a kutatásuknak már annyi eredménye van, hogy elkezdtek kikristályosodni a lehetséges, és elsősorban vizsgálandó forgatókönyvek, melyek közül az egyik, amelyre kiemelt hangsúlyt fektetnek, hogy vélhetően a vírus jóval azelőtt is terjedt, hogy beazonosították volna Vuhanban.
Daszak megerősítette, hogy a kínai hatóságok egyelőre rendkívül együttműködőek, és nem tagadták meg egy intézet vagy kórház esetében sem a belépési engedélyt. Még a vuhani húspiacot is vizsgálat alá vették, ahol a jelenlegi tudásunk szerint először kitört a járvány.